środa, 30 września 2020
sobota, 08 września 2018 16:43   
PRZEDWIOŚNIE – NARODOWE CZYTANIE

W sobotnie przedpołudnie na Placu Konstytucji 3-go Maja odbyła się kolejna edycja „Narodowego Czytania”.

 

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku – "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W 2015 czytaliśmy pozytywistyczno romantyczną „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 było Quo Vadis Henryka Sienkiewicza a ubiegłoroczna edycja Narodowego Czytania przeprowadziła nas przez „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W tym roku w 100-lecie Odzyskania Niepodległości zmierzyliśmy się z wielowątkową i niestroniącą od politycznych wątków powieścią „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

- Bieżąca odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji. "Przedwiośnie" będzie odczytane 8 września, podczas kulminacji tegorocznej akcji – zapowiedział na kilka dni przez tegoroczną edycją Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to projekt, który ma popularyzować oraz łączyć Polaków wokół największych dzieł literatury polskiej. Bez wątpienia jednym z głównych i inspirujących elementów Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

- W dniu dzisiejszym w całej Polsce czytane jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ten tytuł został wybrany ze względu na przypadające w tym roku 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówiła podczas naszej miejscowej inauguracji Narodowego Czytania dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.

Nasza książnica w Narodowym Czytaniu bierze udział już po raz piąty. Biblioteka w Pionkach, co jest jak najbardziej zrozumiałe stała się lokalnym inicjatorem tego przedsięwzięcia a w tym roku swojego wsparcia udzieliły Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Miejski Ośrodek Kultury.

- Przyczyny powstania „Przedwiośnia” były, więc głównie polityczne. Sam pomysł fabuły najpewniej inspirowany był losami znanych Żeromskiemu ludzi, którzy będąc na wschodzie, poznali mechanizmy działania rewolucji – napisał o „Przedwiośniu” jeden z krytyków.

W Pionkach z politycznym i naturalistycznym – jak oceniają znawcy - „Przedwiośniem” zmierzyli się: Romuald Zawodnik, Marcin Alot, Anna Kostrzewa, Anna Molenda, Tomasz Wróblewski, Ewa Gerlach, Michał Molenda oraz Adrian Majewski i Jerzy Furga.

(r.f.)

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster