wtorek, 29 września 2020
poniedziałek, 03 września 2018 10:40   
PAMIĘCI WRZEŚNIOWYCH DNI

W Pionkach tradycyjne uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II Wojny Światowej zorganizowane zostały na Nowym Cmentarzu.

 

Atak Niemiec na Rzeczpospolitą nastąpił o świcie pierwszego września 1939 roku, bez formalnego wypowiedzenia wojny. Datę tę uznaje się oficjalnie za początek II Wojny Światowej. Niemieckie działania wojenne rozpoczęły się od zbombardowania przyczółków mostowych w Tczewie o godz. 4.34, miasta Wieluń o godz. 4.40 oraz ostrzału polskiej placówki wojskowej w Wolnym Mieście Gdańsku na półwyspie Westerplatte o godz. 4.45.

 

"A więc wojna. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa".

W naszym mieście uroczystości upamiętniające ten największy konflikt zbrojny w dziejach świata tradycyjnie zorganizowany zostały na Nowym Cmentarzu. Odprawiona została tam polowa Msza Święta a także odbył się Apel Pamięci.

- Gdy tak tu stoimy mamy świadomość wieczności. Jednocześnie prosimy Boga, aby już nigdy nie powtórzyły się wrześniowe dni z 1939 roku – mówił podczas homilii ksiądz dziekan Stanisław Bujnowski. Podkreślił, że chociaż teraz mamy względny spokój to cięgle toczy się wojna, wojna szatana z ludźmi.

- Chociaż Pan Bóg dał nam pokój militarny to szatan ciągle walczy. To wojna złego z ludźmi i namawianie do złych i niegodziwych uczynków – mówił dalej ksiądz dziekan. Oprócz księdza dziekana Stanisława Bujnowskiego msza celebrowana była również przez proboszcza z parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski księdza proboszcza Mariusza Wincewicza oraz księdza proboszcza z parafii pod wezwaniem Św. Maksymiliana Wojciecha Tyburcego.

Po Mszy Świętej z udziałem żołnierzy z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina oraz 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia odbyła część patriotyczna.

- Cóż może powiedzieć burmistrz, gdy staje przed szeregiem Wojska Polskiego w wolnym i niepodległym kraju? W takich chwilach przypominam sobie słowa Świętego Jana Pawła II, który na polskiej ziemi mówił, że każdy z nas ma swoje Westerplatte. Dziś żyjemy w wolnym i zasobnym kraju. Każdego dnia musimy jednak stawać w obronie podstawowych wartości. Jednocześnie musimy pamiętać, że historia wymaga nieustannej pamięci – mówił Burmistrz Miasta Romuald Zawodnik.

Podczas uroczystości na Nowym Cmentarzu z zachowaniem ceremoniału wojskowego kapitan Rafał Łyżwa z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odczytał Apel Pamięci. Przedstawiciele władz miasta, samorządu oraz rożnych organizacji i stowarzyszeń złożyli wieńce i wiązanki. W części artystycznej Andrzej Zwolski recytował „Dekalog Polaka”.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster