środa, 30 września 2020
środa, 29 sierpnia 2018 10:00   
OBÓZ HISTORYCZNY – PUSZCZA JEST ICH DOMEM

Od kilku dni w środku Puszczy Kozienickiej na Przystanku Historia IPN – ZHR trwa Obóz Historyczny. W czasie wojny las był domem i schronieniem dla partyzantów. Teraz jest miejscem pamięci i przypomina o historii.

 

W dniach 24-31 sierpnia 2018 odbywa się Obóz Historyczny IPN-ZHR Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej dla młodzieży i pasjonatów historii. Zaplanowano warsztaty historyczne, medyczne, samoobrony, survivalowe, projekcje filmów, gry terenowe, ogniska i kuchnię partyzancką, nocną wyprawę przetrwania, rekonstrukcje historyczne i wiele innych atrakcji.

27 sierpnia obóz odwiedził prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Szczegółowy program znajduje się poniżej. Gospodarze Przystanku (prof. Marek Wierzbicki z Delegatury IPN Radom oraz Lidia Wierzbicka z ZHR) zaprezentowali zgromadzonym historyczny escape room, sale multimedialną oraz inne pomieszczania w starej gajówce, która dziś jest centralnym elementem Przystanku Historia. Odbyły się również wspólne śpiewy pieśni patriotycznych przy ognisku wraz z harcerzami oraz inscenizacja historyczna odbicia więźnia (żołnierza podziemia antykomunistycznego) z posterunku UB, którą reżyserował Przemysław Bednarczyk.

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej: prezes dr Jarosław Szarek, dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik oraz prof. Marek Wierzbicki udali się wraz z burmistrzem Pionek Romualdem Zawodnikiem do pobliskich miejsc pamięci. Delegacje złożyły hołd pod: pomnikiem ofiar okupacji z lat 1939-1945 r., który stoi w miejscu, gdzie 22 kwietnia 1944 r. Niemcy wykonali publiczną egzekucję na 10 żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego w Pionkach, którzy zostali schwytani w związku z nieudanym atakiem na Pulverfabrik w tej miejscowości 25 lutego 1944 r.; monumentem poświęconym pracownikom Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach zamordowanych przez okupantów w latach 1939-1945; w miejscu gdzie spoczywają żołnierze Pierwszej Brygady Legionów Polskich polegli w bitwie pod Anielinem i Laskami (22-26.10.1914). Odwiedzono również "Legionówkę", czyli budynek wybudowany przez żołnierzy Józefa Piłsudskiego.

IPN (red)

Foto - Instytut Pamięci Narodowej

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster