sobota, 16 lutego 2019
czwartek, 21 czerwca 2018 10:33   
NASI MISTRZOWIE CZYTANIA

Z naszej biblioteki nie uciekają litery a brak czytelnictwa nam nie grozi. Wspaniałym tego przykładem jest podsumowanie drugiej edycji konkursu „Mistrz czytania”.

 

W środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Orzeszkowej odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród naszym najmłodszym Czytelnikom.

W dzisiejszych czasach książka nie ma łatwego życia. Musi konkurować z telewizją, internetem i całym tym wirtualnym światem oraz wieloma innymi źródłami rozrywki, które niekoniecznie mają pozytywny wpływ na rozwój naszych pociech.

- Cóż czytasz, mości książę ? - Słowa, słowa, słowa... - William Shakespeare (Hamlet).

Nie od dziś wiadomo, że kontakt z książką jest nieodzowny. Obcowanie z literami powinno być naszą codziennością. Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach doskonale zdając sobie sprawę z wyzwań współczesnego świata stoi na kluczowym fundamencie, którego głównym filarem jest rozwój czytelnictwa. Codzienny kontakt z książką poszerza wiedzę, dostarcza bogactwa przeżyć humanistycznych, kształtuje nie tylko umysły Czytelników ale i ich charaktery oraz pozwala również kierunkować właściwe postawy społeczne. Słowa drukowanego nie zastąpi film ani telewizja ani inne współczesne nowinki techniczne.

- Dlatego bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat zapewnić dziecku, młodemu Czytelnikowi kontakt z książką. Litery i drukowane słowo stanowi niezbędny warunek obcowania z literaturą – mówiła podczas uroczystego podsumowania konkursu „Mistrz czytania” Agata Chmielewska.

W minioną środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Orzeszkowej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Mistrz czytania”. Konkurs trwał od połowy września ubiegłego roku do połowy czerwca tego roku.

Dedykowany był uczniom pionkowskich szkół podstawowych. Aby wziąć udział w konkursie należało pobrać w Miejskiej Bibliotece Publicznej kartę konkursową (karnet). Za każdą wypożyczoną książkę pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej lub filii Miejskiej Biblioteki Publicznej wbijał Czytelnikowi do karty konkursowej pieczątkę. Wraz z upływem kolejnych tygodni w karnetach uczestników przybywało pieczątek, które stały się zapewne początkiem długiej i wspanialej przyjaźni z biblioteką.

Oczywiście każdy konkurs ma swoich finalistów. W tym roku zdaniem jury z Miejskiej Biblioteki Publicznej na szczególne uznanie zasługują: Antonina Gębczyk, która zajęła pierwsze miejsce. Jej dorobek czytelniczy to czterdzieści siedem wypożyczonych książek. Antonina uczęszcza do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Pionkach. Drugie miejsce zajęła Kornelia Marszula. Będąc w przyjaźni biblioteką wypożyczyła ponad trzydzieści książek – 36. Kornelia także jest uczennicą PSP Nr 1. Trzecie miejsce również zajęła uczennica tej renomowanej pionkowskiej placówki oświatowej – Antonina Sułek. Przez czas trwania konkursu Antonina wypożyczyła i przeczytała blisko trzydzieści książek – 28. Wyróżnienia otrzymali: Julia Ośka z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5. Julia w symbiozie z miejską książnicą wypożyczyła dwadzieścia sześć książek. Prawie dwadzieścia książek – 19 wypożyczyła z kolei Zuzanna Ośka, która także jest uczennicą PSP Nr 5. Również do „piątki” uczęszcza Weronika Kędziora, której konkursowy karnet zapełnił się piętnastoma pieczątkami.

Nasi „Mistrzowie czytania” za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody książkowe. Dziękując wszystkim za udział w konkursie już teraz Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach zaprasza do udziału w III edycji „Mistrza czytania”.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster