sobota, 16 lutego 2019
piątek, 15 czerwca 2018 11:44   
NA PIESZYM I ROWEROWYM SZLAKU

Około trzystu osób bierze udział w rajdzie pieszym i rowerowym, który zorganizowany został z okazji 90-lecia zorganizowanego ruchu turystycznego w Zagożdżonie i Pionkach.

 

Kilka dni temu z okazji dziewięćdziesięciolecia zorganizowanego ruchu turystycznego w Zagożdżonie i Pionkach odsłonięta została tablica pamiątkowa a także zorganizowana została sesja plenarna.

W piątek piętnastego czerwca dla upamiętnienia jubileuszy dziewięćdziesięciolecia zorganizowanego ruchu turystycznego odbył się Centralny Rajd Pionkowski. Przygotowano trasy piesze i rowerowe o różnej skali trudności.

W naszym mieście a w zasadzie w ówczesnej osadzie Zagożdżon, gdzie ciągle trwała budowa Państwowej Wytwórni Prochów i Materiałów Kruszących za początek zorganizowanego ruchu turystycznego uważa się 1928 rok. Wówczas grupa inicjatywa pod kierunkiem inżyniera Zeuftmana zorganizowała zebranie organizacyjne powołujące Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Już w pierwszym roku funkcjonowania Oddziału turyści w Zagożdżona odwiedzili Puławy, Kazimierz Dolny, Czarnolas i Sandomierz. Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego rozwijał się prężnie aż do wybuchu wojny.

Już o ósmej rano na najdłuższą, bo liczącą czterdzieści pięć kilometrów trasę wyruszyli najbardziej zaawansowani cykliści. Ta część rajdu połączona jest ze zwiedzaniem muzeum w Czarnolesie. Na ten najdłuższy szlak rowerowy zdecydowało się około czterdziestu rowerzystów.

Już godzinę później z terenu Nadleśnictwa Kozienice wyruszyli turyści, którzy na własnych nogach przemierzają nasze miejscowe szlaki. Tu przygotowano dwie trasy. Dla mniej zaawansowanych trasa liczy osiem kilometrów a dla bardziej wprawionych w pieszych wędrówkach dwanaście kilometrów. Na ten rodzaj turystyki zdecydowało się około sto pięćdziesiąt osób.

Z kolei o godzinie dziesiątej z terenu Ogródka Jordanowskiego wyruszył kolejny rajd rowerowy. W tym przypadku trasa liczy około dziesięciu kilometrów. Z terenu Ogródka wyjechało około stu cyklistów.

W sumie w Centralnym Rajdzie Pionkowskim dla upamiętnienia dziewięćdziesięciolecia zorganizowanego ruchu turystycznego w Zagożdżonie i Pionkach bierze udział około trzystu osób. Organizatorem jest Gmina Miasto Pionki przy współorganizacji: Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Pionki, Nadleśnictwa Kozienice, Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Pionkowskiego Towarzystwa Rowerowego, Centrum Aktywności Lokalnej, Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach. Zakończenie wszystkich tras rajdowych zaplanowane zostało na leśnej polanie Kociołki przy rezerwacie „Królewskie Źródła.

(red) (r.f.)


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster