sobota, 16 lutego 2019
czwartek, 07 czerwca 2018 14:21   
KONSERWATOR WKROCZYŁ DO AKCJI

Jeszcze w ubiegłym roku na okres dwóch miesięcy wstrzymane zostały prace przy remoncie tak zwanej Willi Dyrektora Prota.

Przypomnijmy: Od kilku miesięcy staraniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego prowadzony jest remont tak zwanej Willi Dyrektora Prota.

- Willa usytuowana była na hektarowej działce z podjazdem od frontu i ogrodem od południa. Wewnątrz posiadała obszerną kuchnię, spiżarkę, pokoje dla służby, duży hall, jadalnię, salon i gabinet dyrektora na parterze. Na piętrze znajdowała się łazienka i pokoje prywatne. Na poddaszu znajdowały się pokoje gościnne. Do dzisiaj zachował się układ z dwoma klatkami schodowymi oraz holem, gdzie istnieje drewniany, przeszklony przedsionek, dekoracyjnie ukształtowany oraz ozdobne sztukaterie. W głównej klatce schodowej występują drewniane schody z ażurową balustradą. W narożniku płd.- wsch. jest usytuowana druga klatka schodowa. Obecnie swoją siedzibę ma tam Kozienicki Park Krajobrazowy oraz Biblioteka Pedagogiczna Filia w Pionkach – można przeczytać w opisie budynku.

Pod koniec listopada ubiegłego roku Willa decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisana została do rejestru zabytków. Starania o wpisanie tego urokliwego obiektu w poczet zabytków rozpoczęły się jednak znacznie wcześniej.

Jak zostaliśmy poinformowani w Urzędzie Marszałkowskim jeszcze na początku października ubiegłego roku na podstawie decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informującego o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania do rejestru zabytków na okres dwóch miesięcy wstrzymane zostały wszelkie prace.

- Prace budowlane zostały wstrzymane na okres około dwóch miesięcy. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr: 1451/2017 z dnia 22.11.2017 r., budynek został pisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego – informuje nas rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska.

Jednocześnie gospodarz nieruchomości jakim jest Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu, która organizacyjnie znajduje się w strukturach Urzędu Marszałkowskiego na początku grudnia ubiegłego roku wystąpiła z wnioskiem do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie Delegatura w Radomiu, o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Jeszcze w grudniu 2017 roku taką zgodę otrzymała.

- W dniu 21.12.2018 Biblioteka otrzymała zgodę na prowadzenie tych robót decyzją nr: 1004/DR/17 Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – informuje nas dalej Marta Milewska. Ponadto jak podkreśla Marta Milewska obecnie prowadzone prace realizowane są w uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Do chwili obecnej brak jest zastrzeżeń ze strony Konserwatora co do sposobu prowadzonych prac budowlanych.

Niestety dwumiesięczny okres, kiedy wstrzymane były wszelkie prace wydłużył termin zakończenia remontu. Kiedy więc Willa Dyrektora Prota ponownie wróci do społeczeństwa?

- Zakończenie remontu planowane jest na dzień 31 października 2018 r. zgodnie z uchwałą nr 535/329/18 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 10 kwietnia 2018 r – podsumowuje Marta Milewska.

Willa Dyrektora Prota należy do grupy najcenniejszych obiektów budowlanych w Pionkach, które stanowią materialny dokument najważniejszego etapu w rozwoju miejscowości, czyli lat 1922-39.

(r.f.)

 

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster