sobota, 16 lutego 2019
środa, 06 czerwca 2018 14:40   
TU KAŻDY WYGRYWA – TU KAŻDY JEST MISTRZEM

To jedna z największych imprez sportowych dla niepełnosprawnych w regionie radomskim. Co roku do naszego miasta przyjeżdżają sportowcy, aby pokonywać własne słabości.

 

Podstawową zasadą imprez sportowych dla niepełnosprawnych jest danie każdemu szansy na zwycięstwo. Jeśli nie nad przeciwnikiem, to choćby nad własnymi słabościami, niezależnie od tego, na jakim poziomie te słabości będą.

Czy „trzynastka” może być pechowa? Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Jerzy Furga dość enigmatycznie wypowiadał się na ten temat. Dlaczego? W środę szóstego czerwca zorganizowane zostały kolejne Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych. W tym roku była to już trzynasta edycja.

- „Trzynastka” to dla niektórych pewna magiczna liczba. Czy pechowa? No cóż, obawy zawsze istnieją, ale wierzymy, że wszystkie cele i zadania, które opracowaliśmy na trzynaste zawody dla osób niepełnosprawnych zostaną w pełni zrealizowane – mówił trochę tajemniczo i z pewną nutką niepewności kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Jerzy Furga.

Podkreślił jednocześnie, że zawody sportowe w Pionkach organizowane dla osób niepełnosprawnych znajdują się w gronie dwóch największych imprez sportowych o tym charakterze w regionie radomskim. Bez wątpienia to powód do dumy, ale i jednocześnie duże zobowiązanie.

Z kolei Burmistrz Miasta Romuald Zawodnik zaznaczył, że takie przedsięwzięcie to przede wszystkim duża radość i poczucie satysfakcji zarówno dla uczestników, którzy rywalizują w wielu konkurencjach jak i samych organizatorów, którzy nie szczędzą sił w przygotowaniach do tej ponadregionalnej imprezy sportowej.

- Cieszymy się razem z wami, że przybyliście do naszego miasta i w duchu sportowej rywalizacji będziecie pokonywać własne słabości – mówił Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik.

Trzynaste Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych zgromadziły rekordową liczbę uczestników. W sumie do naszego miasta przyjechało ponad trzystu uczestników z wielu ośrodków, placówek i szkół. Każda z zaplanowanych konkurencji była licznie obsadzona i cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tegorocznym przedsięwzięciu sportowym udział wzięli: Środowiskowy Dom Samopomocy Pionki, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 Pionki, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 – klasa IB, PSP Nr 5 – klasa IIB, PSP Nr 5 – klasa IIIB, PSP Nr 5 – klasa IVB, PSP Nr 5 – klasa 0, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 – klasa II A, PSP Nr 1 – klasa VB, Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół w Pionkach, Szkoła Specjalna przy Zespole Szkół w Pionkach, Dom Pomocy Społecznej w Wierzbicy ul. Sienkiewicza, Dom Pomocy Społecznej w Wierzbicy ul. Partyzantów, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedlance, Dom Pomocy Społecznej w Jedlance, Warsztat Terapii Zajęciowej w Młodocinie Większym oraz Dom Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach.

Zawodnicy rywalizowali w wielu konkurencjach. Swoje słabości pokonywali a także udowadniali, że sport nie ma żadnych barier w takich konkurencjach jak: rzut piłką do kosza, biegu na trzydzieści metrów, ringo, grach logicznych czy też rzutach piłką lekarską, czy też rzutach woreczkami do celu. W sumie rozegrano dwadzieścia dwie konkurencje.

- Na przestrzeni lat w Pionkach wiele się zmieniło. Ale pewna rzecz jest jedna. To impreza sportowa dla niepełnosprawnych. To stały punkt odniesienia już od kilkunastu lat organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej – powiedział nam jeden uczestników.

Oczywiście po zakończeniu rywalizacji sportowej i zsumowaniu punktów przyszedł czas na wręczenie nagród i pucharów. Bo chociaż jak głosi dewiza tej sportowej integracji każdy jest tu zwycięzcą to jednak tradycyjnie rzeczowymi nagrodami i medalami honorowani są sportowcy, którzy w danej dyscyplinie zajęli czołowe lokaty.

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster