sobota, 16 lutego 2019
wtorek, 29 maja 2018 10:50   
VEOLIA DLA ŚRODOWISKA

Nasze miasto jako jedno z trzech w Polsce zostało wybrane przez Fundację Veolia do realizacji autorskiego programu w obszarze lokalnych inwestycji społecznych i ochrony środowiska.

 

W poniedziałek w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie zorganizowane przez Fundację Veolia. Nasze miasto jest jednym z trzech, które zostało wybrane do realizacji programu w obszarze inwestycji społecznych i ochrony środowiska.

Autorski program Fundacji Veolia Polska dedykowany jest wybranym miastom w Polsce i co rocznie prowadzony jest we współpracy z wybranym Urzędem Miasta. Program lokalnych inwestycji społecznych jest innowacyjnym podejściem nakierowanym na rozwój miejscowości i pogłębioną współpracę międzysektorową. Jego celem jest wzmocnienie organizacji pozarządowych i edukacja mieszkańców na tematy związane z ochroną środowiska i inne ważne tematy społeczne.

W 2017 roku miała miejsce pilotażowa edycja programu w Szczytnie. W 2018 roku do programu zostały zakwalifikowane trzy miasta: Pionki, Leżajsk i Miasteczko Śląskie.

- Program, realizowany w Pionkach we współpracy z Urzędem Miasta, zakłada przeprowadzenie diagnozy lokalnej i rozpoznanie potrzeb z obszarów związanych z ochroną środowiska naturalnego i potencjału zaangażowania społecznego, w oparciu m.in. o spotkania, warsztaty, ankiety, desk research i konsultacje społeczne – informuje Fundacja Veolia.

Pierwsze spotkanie w naszym mieście odbyło się w poniedziałek dwudziestego ósmego maja. Uczestnicy omówili i opracowali między innymi aktualne zagrożenia dla środowiska w naszym mieście, przedstawili już zrealizowane działania w obszarze ochrony środowiska a także przedstawili liderów lokalnej społeczności, którzy w różny sposób i na różnych płaszczyznach działają w obszarze ochrony przyrody i naturalnego środowiska.

Kolejnym etapem działania Fundacji Veolia w Pionkach będzie ogłoszenie i realizacja konkursu grantowego odpowiadającego na główne, wspólnie zdefiniowane wyzwania środowiskowe i społeczne w mieście.

Według harmonogramu Fundacji Veolia konkurs grantowy dla naszego miasta powinien zostać ogłoszony w Połowie czerwca. Zwycięzców konkursu powinniśmy poznać do końca lipca a realizacja programu powinna zakończyć się do końca listopada.

W Szczytnie, gdzie taki program Fundacja Veolia już zrealizowała na każdy z zakwalifikowanych projektów przewidziano pięć tysięcy złotych. W sumie na realizację wszystkich zadań w tym mieście Fundacja przeznaczyła dwadzieścia pięć tysięcy złotych. W Pionkach ma być podobnie.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster