sobota, 16 lutego 2019
poniedziałek, 28 maja 2018 13:55   
PUSZCZAŃSKIE HARCE 2018

Kolejny już Puszcza Kozienicka była domem dla harcerek i harcerzy z całej Polski. W miniony weekend odbyły się 36 Puszczańskie Harce - Ogólnopolski Zlot Zastępców Harcerskich oraz Patroli Wędrowniczych.

 

Noc padła na las, las w mroku społ, ktoś nocą wtedy na koniu gnoł. Tętniło echo wśród olch i brzóz, kiej łojciec syna do domu wiózł – tak nazywał się jeden z zastępów, który brał udział w tegorocznych 36 Puszczańskich Harcach.

Puszczańskie Harce to spotkanie zastępów odbywające się, co roku w maju, już od grubo ponad trzydziestu lat. Mają formę trzydniowego zlotu. Zastępy z różnych zakątków Polski rywalizują o przechodnie trofeum Harców - Puszczański Proporzec w ostępach Puszczy Kozienickiej, w okolicach miasta Pionki. Puszczański Proporzec to jedynie pretekst do spotkania. Najważniejsza jest idea braterstwa, możliwość poznania nowych przyjaciół, sprawdzenie umiejętności w terenie i kontakt z przyrodą.

Komendantka 36 Puszczańskich Harców Olga Kowalczyk.

- Mimo upływu lat Puszczańskie Harce to niezmiennie wyśmienita przygoda i braterska rywalizacja. To również doskonałe miejsce do zawiązania nowych znajomości i wymiany harcerskich doświadczeń – powiedziała nam Komendantka 36 Puszczańskich Harców Olga Kowalczyk.

Tradycja Puszczańskich Harców sięga 1983 roku, kiedy po raz pierwszy Szczep Drużyn Środowiskowych „Puszcza” w Pionkach obchodził swoje święto. Rywalizowało wówczas dwanaście zastępów. Zorganizowane zostały dwudziestego drugiego kwietnia w kolejną rocznicę śmierci harcerza, żołnierza Armii Krajowej Adama Guzala ps. Jarema”. W tym roku trzydzieste szóste już Puszczańskie Harce zorganizowane zostały w ostatni weekend maja. Do naszego miasta a przede wszystkim do zawsze gościnnej i urokliwej Puszczy Kozienickiej przyjechało około trzystu harcerek i harcerzy z całej Polski.

Proporzec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Na tegorocznych harcach gościmy harcerki i harcerzy między innymi z Łodzi, Kluczborka, Bytomia, Warszawy, Krakowa czy Mińska Mazowieckiego – mówiła nam dalej Olga Kowalczyk.

Między innymi podczas tegorocznych harców zaprezentowany został specjalny proporzec przekazany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jednak harce to głównie zmagania harcerskie i realizacja wytyczonych zadań na puszczańskich szlakach. W sobotę już od wczesnych godzin porannych puszczańskie dukty zapełniły się harcerkami i harcerzami, którzy mozolnie, przy zmiennej pogodzie – w upale i w rzęsistym deszczu dążyli do jak najsprawniejszej realizacji zadań. Na zwycięzców niezmiennie od lat czeka, bowiem Puszczański Proporzec. W tym roku w kategorii harcerek i harcerzy zwyciężył Zastęp 205 „Pasaty” z Siedlec. Z kolei w grupie wędrowniczek i wędrowników Zastęp 303 QVX4 z Lublina.

Czy to słońce, czy deszcz...

Zwieńczeniem Puszczańskich Harców jest polowa Msza Święta, którą celebrował ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski Leon Czerwiński. Tradycyjnie odbył się również apel zakończenie 36 Puszczańskich Harców, który podsumowuje trzydniowe puszczańskie zmagania.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster