niedziela, 20 stycznia 2019
wtorek, 06 lutego 2018 14:30   
Z WIZYTĄ NA BUDOWIE: MIESZALNIA PASZ

Najwyższy budynek ma ponad pięćdziesiąt metrów, potężnych silosów jest dziesięć – byliśmy na budowie mieszalni pasz firmy „Tasomix”.

 

Zgodnie z harmonogramem już w połowie kwietnia ma zostać przeprowadzony pierwszy rozruch technologiczny. Budowa mieszalni pasz firmy „Tasomix” znajduje się w końcowej fazie budowy.

Kilka dni temu gościliśmy na budowie oczyszczalni ścieków. Teraz redakcja „Nad Zagożdżonką” przebywała na budowie mieszalni pasz firmy „Tasomix”. Inwestycja realizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie holdingu QFG na terenie byłego „Pronitu” na obszarze należącym do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tak jak w przypadku wizyty na oczyszczalni ścieków również i na terenie powstającej mieszalni pasz, aby wejść w bezpośredni obszar budowy musieliśmy spełnić odpowiednie wymagania związane z przepisami BHP. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest tu bezwzględnie konieczne i wymagane.

Główny budynek technologiczny ma trochę ponad pięćdziesiąt metrów wysokości.

Na budowie to co od razu rzuca się w oczy to bardzo wysoki jak na pionkowskie uwarunkowania urbanistyczne główny budynek. To wieża technologiczna, której wysokość wynosi aż pięćdziesiąt dwa metry. To w tym wysokościowcu zboże będzie przerabiana na pasze. Obecnie na ośmiu poziomach budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe a także trwa montaż różnych maszyn i urządzeń. Wydajność całego procesu technologicznego szacowana jest na dwadzieścia pięć ton na godzinę.

Tuż obok zwracają uwagę duże silosy. W sumie jest ich dziesięć z czego największe silosy płaskodenne mają wysokość blisko dwudziestu dziewięciu metrów. Oprócz typowych obiektów i urządzeń niezbędnych w procesie technologicznym mieszalni pasz budowane są również obiekty pomocnicze.

Silosy są trochę niższe. Mają niespełna dwadzieścia dziewięć metrów.

Powstaje między innymi kotłownia, która zabezpieczy mieszalnię w niezależną dostawę energii cieplnej oraz energetyczna stacja transformatorowa, która będzie odpowiadała za prawidłowe zabezpieczenie zakładu w dostawę energii elektrycznej.

To nie przeżytek. Obiekt z czerwonej cegły także zostanie zagospodarowany.

Jednocześnie oprócz budowy nowych rożnych obiektów o różnej bryle architektonicznej w cały kompleks wkomponowany jest niewielki budynek pamiętający jeszcze czasy Państwowej Wytwórni Prochu. Jak zostaliśmy poinformowani inwestorzy odpowiedzialni za budowę mieszalni pasz zwracają szczególną uwagę, aby dotychczasowe wieloletnie i historyczne już budynki, gdy istnieje tylko taka możliwość ponownie przywrócić do eksploatacji.

Od Redakcji: Dziękujemy firmie QFG i „Tasomix” za wyrażenie zgody na fotografowanie inwestycji budowy mieszalni pasz. Po budowie oprowadzał nas Pan Bartłomiej Baran. Dziękujemy.


ROMAN FIDO


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster