niedziela, 20 stycznia 2019
piątek, 26 stycznia 2018 12:44   
INSPIRACJE W GALERII WOLUMIN

To był wieczór pełen artystycznych inspiracji. W Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż prac plastycznych Marleny Kruk.

 

Kolejny już raz Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach zmieniła się w tętniącą twórczym życiem miejscowe centrum kultury. W Galerii „Wolumin” zaprezentowane zostały, bowiem prace plastyczne Marleny Kruk.

Galeria „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej to jeszcze nowe miejsce na twórczej i artystycznej mapie naszego miasta. Nowe, ale jednocześnie już odkryte i doskonale poznane przez nasz pionkowski świat sztuki. W Filii Biblioteki przy ulicy Leśnej spotkamy wszystkich ludzi, którzy pochłonięci są kulturą. Tu, gdzie od lat dominują książkowe woluminy wkomponowana została artystyczna galeria.

W czwartek dwudziestego piątego stycznia w Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się kolejny wernisaż. Tym razem swoje prace zaprezentowała radomianka Marlena Kruk.

- Cieszę się, że jesteście Państwo z nami. Witamy wszystkim ludzi sztuki i jest nam niezmiernie milo, że wernisaż cieszy się tak dużym zainteresowaniem – mówiła podczas otwarcia wystawy Ewa Gerlach z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach.

W swoim krótkim wystąpieniu zaznaczyła jednocześnie, że rolą placówek kultury jest między innymi promocja lokalnych twórców i artystów.

- W tę misję wpisuje się Galeria „Wolumin”, która już kolejny raz przedstawia plastyczny świat widziany oczami regionalnego artysty – mówiła dalej Ewa Gerlach. Podkreśliła ponadto, że z autorką prac prezentowanych na wernisażu Marleną Kruk mogliśmy się już spotkać podczas ubiegłorocznej inaugurującej działalność galerii wystawy zbiorowej „Kolory malarstwa”.

Tym razem autorka Marlena Kruk przedstawiła swoje prace na autorskiej wystawie „Czarne inspiracje”. Na autorskie kreacje artystyczne składało się wiele różnych tematów. Była więc i kobiecość milcząca, trochę zadumana i czasami niepewna a nawet cierpiąca. W prezentowanej twórczości możemy również dostrzec motywy religijne, a więc sceny kuszeń, ale i twarz odnoszącą się do Całunu Turyńskiego.

- Pozostaje jeszcze znaleźć odpowiedź na pytanie najważniejsze: jakie jest przesłanie tej sztuki, co artystka chce nam przekazać za pomocą swoich grafik? – pyta trochę retorycznie Daniel Gapiński, który opisuje artystyczny świat Marleny Kruk.

Na pewno autorka w swej twórczej przestrzeni nie porusza się wśród tylko klasycznych form obecnych w sztuce. Szuka, łączy różne kierunki i tym samym ciągle inspiruje. Praktycznie każda z prac pobudza wyobraźnię i zmusza odbiorcę do często abstrakcyjnego myślenia. Jednocześnie nie narzuca i nie przytłacza. Twórczość dzięki zastosowaniu różnorodnych technik plastycznych pozwala Marlenie Kruk uzewnętrznić swoje emocje i pragnienia w niemalże dowolny sposób.

Marlena Kruk urodziła się w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Radomiu. W 2005 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Radomiu. Przez trzy lata uczęszczała na zajęcia plastyczne dla dorosłych w „Kuźni Artystycznej” Miejskiego Domu Kultury i Sztuki „Amfiteatr” pod kierunkiem Elżbiety Raczkowskiej. Obecnie jest studentką malarstwa na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym w Radomiu.

Wystawę Marleny Kruk „Czarne inspiracje” można oglądać w Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia przy ulicy Leśnej 9 w Pionkach w godzinach pracy biblioteki.

(r.f.) (red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster