niedziela, 20 stycznia 2019
środa, 24 stycznia 2018 12:12   
TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA WILLA PROTA PO REMONCIE

Wiemy, jak będzie wyglądał jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w naszym mieście po remoncie i modernizacji. Rozpoczęła się przebudowa tak zwanej willi Dyrektora Prota.

 

Willa Dyrektora Prota to jeden z najcenniejszych budynków w naszym mieście. Kilkanaście dni temu rozpoczął się jej gruntowy remont i modernizacja. Wartość inwestycji to blisko cztery miliony złotych.

W ostatnich latach kilka budynków w naszym mieście przeszło gruntowną metamorfozę. Zostały wyremontowane i ponownie świecą pełnią blasku służąc społeczeństwu. Przedwojenne „Kasyno”, czyli aktualnie Centrum Aktywności Lokalnej już od wielu lat jest dumną miasta. Nie tak dawno zmodernizowany został Basen Miejski, który także wybudowany został w okresie międzywojennym.

Teraz gruntownej przebudowy doczeka się kolejny budynek. To bez wątpienia jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w Pionkach. Dziewięćdziesięcioletnia perła architektoniczna zasługuje, aby przywrócić jej dawny blask.

Willa Dyrektora Prota tuż po zakończeniu II Wojny Światowej.

O pilnej konieczności remontu tego obiektu pisaliśmy już kilka lat temu. Niestety właścicielowi budynku brakowało środków na tę inwestycję.

- To wspaniały, pięknu budynek pamiętający najlepsze czasy naszego miasta. Po wojnie przechodził różne koleje losu. Najdłużej pełnił funkcję przedszkola. Później zmienił właściciela i znalazł się w zasobach lokalowych Urzędu Marszałkowskiego. Aktualnie mieści się tam siedziba filii Biblioteki Pedagogicznej oraz Kozienicki Park Krajobrazowy. To pałacyk byłego dyrektora PWP. Niestety obiekt jak informują nas nasi Czytelnicy przynajmniej z zewnątrz wymaga pilnego remontu. Ściany oszpecone malowidłami i odpadający tynk to obecny wizerunek budynku. Urząd Marszałkowski, który jest jego właścicielem zdaje sobie sprawę, że remont jest potrzebny, ale nie jest w stanie podać chociażby przybliżonego terminu rozpoczęcia prac, które przywrócą mu dawny blask – pisaliśmy jeszcze w 2011 roku. Wówczas jak poinformował nas Urząd Marszałkowski w związku z trudną sytuacją finansową samorządu województwa i wysokim "janosikowym" obiekt nie mógł być ujęty w planie remontowym.

- Zważywszy jednak na trudną sytuację, w jakiej znalazła się biblioteka, mamy nadzieję, że tę inwestycję uda się umieścić w budżecie na kolejne lata – powiedziano nam wówczas w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego. Na szczęście ten niedobry czas już się skończył. Kilkanaście dni temu rozpoczął się remont i modernizacja willi Dyrektora Prota.

- W dniu 11.01.2018 r. Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu przekazała plac budowy w związku z prowadzonymi robotami budowlanymi przy budynku dawnej willi Dyrektora Naczelnego Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach z 1928 r., położonym w Pionkach przy ul. Radomskiej 7 – poinformowała nas obecnie Rzecznik Prasowa Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska.

Tak będzie wyglądała willa Dyrektora Prota po remoncie i modernizacji.

 

Przetarg na remont budynku i zagospodarowanie terenu wygrała firma budowlana ES-BUD Robert Szyszkowski. Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko cztery miliony złotych - 3 929 850,00 zł. brutto. Przedsięwzięcie finansowane jest z kliku źródeł w tym głównie ze środków Unii Europejskiej.

- Projekt został zakwalifikowany do dofinansowania ze środków unijnych. Na kwotę finansowania składa się: 80% kosztów kwalifikowalnych projektu w ramach EFRR, 15% kosztów kwalifikowalnych projektu w ramach budżetu państwa, 5% kosztów kwalifikowalnych projektu w ramach wkładu własnego jednostki – dodaje Marta Milewska.

Jak dowiedziała się redakcja „Nad Zagożdżonką” zakres prac remontowo budowlanych jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi: generalny remont budynku, przebudowę infrastruktury technicznej, instalacji kanalizacyjnej, sanitarnej, deszczowej, c.o., elektrycznej, wodnej i wentylacji, dostosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych, budowę wiaty wystawowej i ścieżek dydaktycznych, budowę miejsc parkingowych, budowę zjazdu od ul. Radomskiej.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że kilka tygodni temu decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków willa Dyrektora Prota została wpisana do rejestru zabytków. Pojawiły się wątpliwości, czy nie skomplikuje to prac remontowych.

Jedna z elewacji po remoncie.

- Budynek przy ul. Radomskiej 7 w Pionkach został wpisany do rejestru zabytków. Ze względu na podejmowane działania i czas potrzebny na uprawomocnienie się decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, remont budynku w Pionkach rozpoczął się z dwumiesięcznym opóźnieniem. Planowane jest przedłużenie remontu o ten okres – podkreśla Marta Milewska.

Wszystko więc na to wskazuje, że już za kilka miesięcy chociaż z pewnym opóźnieniem willa Dyrektora Prota – jeden z najbardziej okazałych budynków w naszym mieście powróci do swej dawnej świetności i w pełni blasku będzie służyć całemu społeczeństwu.

Willa „Dyrektora Prota” - architektura budynku dawnej willi dyrektora naczelnego PWP nawiązuje do willi barokowej, czerpie z licznych form klasycznych, podkreślających dekoracyjność i monumentalność budynku poprzez ich zwielokrotnienie i uwydatnienie. Willa usytuowana była na hektarowej działce z podjazdem od frontu i ogrodem od południa. Wewnątrz posiadała obszerną kuchnię, spiżarkę, pokoje dla służby, duży hall, jadalnię, salon i gabinet dyrektora na parterze. Na piętrze znajdowała się łazienka i pokoje prywatne. Na poddaszu znajdowały się pokoje gościnne. Do dzisiaj zachował się układ z dwoma klatkami schodowymi oraz holem, gdzie istnieje drewniany, przeszklony przedsionek, dekoracyjnie ukształtowany oraz ozdobne sztukaterie. W głównej klatce schodowej występują drewniane schody z ażurową balustradą. W narożniku płd.- wsch. jest usytuowana druga klatka schodowa. Obecnie w budynku mieści się siedziba filii biblioteki pedagogicznej w Radomiu.

Wejście główne po remoncie od strony ulicy Radomskiej.

Obiekt posiada oryginalną architekturę. Odznacza się autentyzmem substancji zabytkowej i występowaniem bogatego detalu architektonicznego. Po 1945 r. nie nastąpiły żadne przekształcenia budowlane w zakresie bryły, gabarytu, murów obwodowych, rozwiązań stylistycznych elewacji, pierwotnego układu otworów okiennych i drzwiowych. Zmiany wewnątrz budynku dostosowywano do potrzeb powojennych funkcji budynku. Willa należy do grupy najcenniejszych obiektów budowlanych w Pionkach, które stanowią materialny dokument najważniejszego etapu w rozwoju miejscowości, czyli lat 1922-39.

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster