niedziela, 20 stycznia 2019
piątek, 19 stycznia 2018 16:01   
DWORCE BĘDĄ REMONTOWANE

Do końca 2020 roku – tyle czasu potrzebują Polskie Koleje Państwowe na gruntowną modernizację dwóch pionkowskich dworców kolejowych.

Dworzec Pionki Zachodnie PKP oraz dworzec Pionki Główne PKP w ciągu najbliższych kilku lat zostaną gruntownie przebudowane i zmodernizowane. Prace mają zostać zrealizowane w latach 2018 – 2020.

W połowie ubiegłego roku Polskie Koleje Państwowe S.A ogłosiły plan modernizacji dworców kolejowych. Na liście znalazły się również dwa pionkowskie dworce znajdujące się w ciągu linii kolejowe Nr 26. Na jakim etapie obecnie znajdują prace?

- Obecnie jesteśmy na etapie prac projektowych dla dworców Pionki i Pionki Zachodnie. Prace budowlane planowane są na lata 2018-2020 – informuje nas Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Jaki będzie zakres prac? To obecnie jest jeszcze w fazie negocjacji i ustaleń. Wiadomo na pewno, że oba dworce zostaną dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Dworzec Pionki Zachodnie PKP, którego rodowód sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku na pewno zyska windę, która będzie dostosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto planowane jest wyburzenie części ścian zewnętrznych. Poczekalnię i toalety zaplanowano na parterze oraz pierwszym piętrze. Na parterze znajdzie się też również pomieszczenie komercyjne z możliwością sprzedaży biletów. Zmieni się również otoczenie wokół dworca.

- W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych zagospodarowany zostanie również teren przylegający do dworca a także wybudowana zostanie nowa wiata – informuje nas dalej Aleksandra Grzelak z PKP S.A.

A jaki zakres prac przewidziany jest dla dworca Pionki Główne PKP, który w terminologii kolejowej określany jest jako „Pionki”? I czy wpisanie tego obiektu do rejestru zabytków nie utrudni planowanych prac?

- Planowana jest przebudowa dworca wraz z nowym zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Powstaną również wydzielone miejsca na rowery. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi dalej Aleksandra Grzelak. Nie zdradza jednak szczegółowych planów. Nieoficjalnie wiadomo, że parter dworca w całości zagospodarowany będzie na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Znajdujące się pod budynkiem duże i głębokie piwnice mają prawdopodobnie zostać zsypane.

 

W tym przypadku przeszkodą może być jednak decyzja mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, który kilka tygodni temu zdecydował o wpisaniu tego budynku do rejestru zabytków.

- Wpisanie dworca Pionki do rejestru zabytków może wydłużyć okres projektowania i wpłynąć na zwiększenie zakresu robót budowlanych – podsumowuje Aleksandra Grzelak.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster