sobota, 20 października 2018
poniedziałek, 08 stycznia 2018 15:19   
MESKO: DOSTAWY (NIE)ZREALIZOWANE

Z dużym opóźnieniem realizowane są niektóre kontrakty na dostawę amunicji czołgowej 120 mm. W pełnym zakresie wykonane zostało tylko jedno duże zamówienie amunicyjne.

 

Pionkowska zbrojeniówka Mesko S.A Oddział w Pionkach realizowała bądź w dalszym ciągu realizuje kilka dużych kontraktów na dostawę amunicji czołgowej. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem. Opóźnienia są i to duże.

Tak jak już wielokrotnie informowaliśmy naszych Czytelników nasza lokalna zbrojeniówka, czyli Mesko S.A. Oddział w Pionkach w ostatnich latach realizował bądź realizuje kilka intratnych kontraktów zbrojeniowych na dostawę amunicji 120 mm do czołgów Leopard 2A4 oraz 2A5.

W ostatnich latach sztandarowym i wręcz priorytetowym kontraktem Pionkowskiej zbrojeniówki była dostawa amunicji podkalibrowej APFSDS-T 120 mm do czołgów Leopard. Kontrakt zakładał, że przedziale czasowym 2015-2017 Mesko S.A Oddział w Pionkach dostarczy trzynaście tysięcy sztuk przy wartości zamówienia dwieście czterdzieści milionów złotych. Był to największy kontrakt na dostawę amunicji do poniemieckich czołgów Leopard. Jak to zamówienie zostało zrealizowane? Na szczęście w tym przypadku nie było większych kłopotów i amunicja do wojskowych magazynów trafiła zgodnie z umową.

- Zamówienie zostało zrealizowane zgodnie z terminem określonym w umowie. Do końca 2017 r. dostarczono 13000 szt. Amunicji – informuje nas aktualnie Rzecznik Prasowy Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej ppłk Robert Wincencik.

Tak, więc w tym przypadku wszystko poszło zgodnie z planem. A jak przedstawia się realizacja innych amunicyjnych zamówień? Tu już zdecydowanie nie jest dobrze.

Oprócz sztandarowej amunicji podkalibrowej nasza armia zamówiła również amunicję odłamkowo burzącą 120 mm x 570 HE, której dostawy zaplanowano na lata 2014-2017. W tym przypadku nasza zbrojeniówka miała dostarczyć czternaście tysięcy sztuk amunicji. Niestety jak poinformował nas ppłk Robert Wincencik występują opóźnienia.

- Zamówienie nie zostało zrealizowane zgodnie z terminem określonym w umowie. Do końca 2017 r. dostarczono 12000 szt. amunicji – informuje nas dalej Rzecznik Prasowy Inspektoratu Uzbrojenia. Wartość tego kontraktu to sto czternaście milionów złotych. Raczej na pewno opóźnienia spowodują, że naliczone zostaną kary finansowe.

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o dostawy amunicji podkalibrowej ćwiczebnej APFSDS-T-TP, z którą w przeszłości były już pewne problemy. Jeszcze w czerwcu ubiegłego roku informowaliśmy, że przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia, zgodnie z przysługującymi zamawiającemu uprawnieniami, prowadzili nadzór stanu realizacji umów podpisanych z Mesko S.A. na dostawy amunicji do Sił Zbrojnych RP.

Mimo kłopotów Mesko S.A Oddział w Pionkach w 2017 roku. podpisał kontrakt na dostawę tej amunicji. Zapisy kontraktu przewidywały dostawy 9000 szt. nabojów w latach 2017-2018. Pierwsza dostawa w ilości 4000 miała być zrealizowana do końca I kw. 2017 r., następne 3000 szt. powinny zostać dostarczone do końca października 2017 r. oraz 2000 szt. w 2018. Jak wygląda realizacja tego zamówienia? Niestety opóźnienia w dostawach są bardzo znaczne.

- Umowa na dostawę naboi z pociskiem podkalibrowym ćwiczebnym nie jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Opóźnienie dotyczy 9000 szt. nabojów – informuje nas dalej ppłk Robert Wincencik. Tak, więc w przypadku tego kontraktu opóźnienia dotyczą praktycznie całego zamówienia.

Do tematu pionkowskiej zbrojeniówki wkrótce wrócimy.

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster