sobota, 20 października 2018
sobota, 06 stycznia 2018 16:19   
TRZEJ KRÓLOWIE I MIESZKAŃCY PRZESZLI ULICAMI MIASTA

W środku kalendarzowej  zimy przy wiosennej pogodzie kilka tysięcy pionkowian wzięło udział w piątym już Orszaku Trzech Króli.

Pionkowskimi ulicami przeszedł Orszak Trzech Króli. Największe plenerowe jasełka już piąty rok z rzędu zorganizowali Rycerze Kolumba Rady 15631 im. św. Michała Archanioła.

Szóstego stycznia 2018 roku, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami ponad sześciuset miejscowości w Polsce. W Pionkach zorganizowany został już piąty rok z rzędu.

Uroczystości Święta Objawienia Pańskiego zwanego popularnie Świętem Trzech Króli w naszym mieście rozpoczęły się w samo południe na terenie Ogródka Jordanowskiego. Ksiądz kanonik, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski Leon Czerwiński odmówił modlitwę Anioł Pański a także przemówił do licznie zgromadzonych mieszkańców.

 

- Mędrcy nie odpoczywali, aby przybyć do narodzonego Jezusa. Przyszli, by odnaleźć prawdę, na którą ludzkość czekała tysiące lat. I my też pójdziemy, aby dać świadectwo prawdzie i w uroczystym marszu znaleźć drugiego człowieka i Jezusa Chrystusa – mówił ksiądz Leon Czerwiński.

Również na terenie Ogródka Jordanowskiego zaprezentowana została pierwsza scenka okolicznościowa. Wystawili ją uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. We wczesnym chrześcijaństwie dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia. W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV w. jako święto niezależne od Bożego Narodzenia.

 

Następnie za Gwiazdą Betlejemską oraz Kacprem, Melchiorem i Baltazarem kilka tysięcy osób przemaszerowało ulicami miasta. Na poszczególnych stacjach odgrywano scenki przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu. Oprócz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej prezentowali je uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5, Zespołu Szkół w Suskowoli, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Ukoronowaniem Pionkowskiego Orszaku Trzech Króli było oddanie pokłonu Świętej Rodzinie przy szopce betlejemskiej, która zlokalizowana jest przy Urzędzie Miasta. Tam do zgromadzonych przemówił między innymi ksiądz dziekan Stanisław Bujnowski oraz opat wąchockiego Opactwa Cystersów ojciec Eugeniusz Augustyn.

 

- Przyjechałem do Pionek w środku zimy a mamy wiosenną pogodę. Cieszę się, że aż tylu mieszkańców miasta wzięło udział w Orszaku Trzech Króli. Niech Wam Bóg błogosławi – mówił ojciec Eugeniusz Augustyn.

 

Podczas Orszaku zbierane były pieniądze na rzecz kilkuletniego chorego Wiktora. Szacuje się, że w tegorocznym Orszaku wzięło udział grubo ponad dwa tysiące osób.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster