sobota, 20 października 2018
poniedziałek, 18 grudnia 2017 15:27   
POMNIK PO REMONCIE

Orzeł według wzoru z 1939 roku a także tablica ze znakiem Polski Walczącej to tylko niektóre elementy odnowionego pomnika przy ulicy Zakładowej.

 

Zakończył się remont pomnika przy ulicy Zakładowej. Na jego remont i modernizację pionkowski samorząd pozyskał środki zewnętrzne w kwocie ponad osiemdziesięciu tysięcy złotych.

Pomnik przy ulicy Zakładowej na terenie dawnej Wytwórni Chemicznej Nr 8 (w 1958 roku zmieniono nazwę na Zakłady Chemiczne „Pronit”) został uroczyście odsłonięty w 1958 roku. Przez lata narażony na różne warunki pogodowe a także normalny upływ czasu spowodował, że już od kilku lat znajdował się w złym stanie technicznym.

Pionkowski samorząd postanowił go wyremontować i zmodernizować. W tym celu wystąpiono do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o środki zewnętrzne. Starania zakończyły się sukcesem. Pozyskano ponad osiemdziesiąt tysięcy złotych - 83 303, 20 zł, co stanowi osiemdziesiąt procent wartości całego przedsięwzięcia.

Kilka tygodni temu ogłoszono przetarg na przebudowę, który wygrała firma z Chęcin. Za kwotę ponad osiemdziesięciu tysięcy złotych - 87 605, 00 zł., wyremontowany i odnowiony został cały pomnik. W ramach prowadzonych prac na szczycie pomnika pojawił się orzeł według wzoru z 1939 roku. Niektóre elementy pomnika zostały wyłożone płytami granitowymi. Zagospodarowany został również teren wokół pomnika.

Ponadto umieszczona została także nowa tablica ze znakiem Polski Walczącej a także nowy napis: W Hołdzie Pracownikom Państwowej Wytwórni Prochu Poległym w Obronie Ojczyzny, Zamordowanym Przez Okupantów i Zaginionym bez Wieści w Latach 1939 – 1945. Pamiętajmy o ich Ofierze. Społeczeństwo Miasta Pionki”.

(r.f.)

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster