środa, 19 grudnia 2018
wtorek, 07 listopada 2017 13:08   
WSPÓLNY ROWER POŁĄCZY OKOLICZNE GMINY?

Być może już w przyszłym roku wspólny rower miejsko gminny połączy kilka okolicznych gmin. W pionkowskim magistracie odbyły się pierwsze konsultacje przedstawicieli zainteresowanych samorządów.

 

Jednoślady wpisują się w integracyjny współczesny styl życia. Teraz pojawiła się koncepcja, aby miejsko gminne rowery połączyły okoliczne samorządy. W sumie może pojawić się około stu pięćdziesięciu rowerów i dwadzieścia pięć stacji bazowych.

Siódmego listopada w pionkowskim Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące koncepcji wspólnego roweru, który może połączyć okoliczne samorządy.

- Jesteśmy zainteresowani, aby ten sam system roweru miejskiego funkcjonował zarówno w Pionkach jak i okolicznych gminach. Taka współpraca daje duże możliwości rozwoju turystyki i stwarza podwaliny dla samorządowej integracji – mówił podczas spotkania Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik.

Obecnie zdaniem wielu ekspertów moda na rowery, nie tylko miejskie, wpisuje się w nowoczesny styl życia. Zwolennicy ekologii coraz chętniej zamieniają zanieczyszczające środowisko samochody na jednoślady. To trend, który przyszedł do nas z zachodu Europy, gdzie rowery miejskie funkcjonują z powodzeniem od wielu lat.

Nasza lokalna koncepcja zakłada jednak, aby rower miejski funkcjonował nie tylko na obszarze jednej gminy, lecz aby połączył okoliczne samorządy. Wymaga to między inny nie tylko porozumienia gmin, lecz wprowadzania również wspólnego systemu. Wówczas wystarczy raz zalogować się do systemu i rower wypożyczymy zarówno w Pionkach, ale też i w Zwoleniu, czy Kozienicach.

Takie wspólne rozwiązanie proponuje nam ogólnopolska sieć telefonii komórkowej T - Mobile wraz z firmą Romet i Wim System.

- Proponujemy rozwiązanie, które w stu procentach opiera się na naszych krajowych koncepcjach. Zarówno system informatyczny jak i jednoślady z firmy Romet są polskie – mówił przedstawiciel T – Mobile Piotr Żochowski. Uniwersalność całego przedsięwzięcia jak podkreślała z kolei Małgorzata Marzec z Wim System polega na tym, że wystarczy tylko raz się zalogować a z roweru można korzystać w kilku gminach objętych wspólnym partnerstwem.

- Oferujemy całą paletę usług w zależności od wymagania klienta. Jesteśmy w stanie tak skonfigurować system, aby był jednolity we wszystkich gminach, które włączą się w ten projekt – mówiła Małgorzata Marzec.

Wstępnie projektem oprócz Miasta Pionki zainteresowana jest Gmina Pionki, Jedlnia Letnisko, Garbatka Letnisko, Kozienice, Zwoleń oraz Policzna.

- W Kozienicach już myśleliśmy o rowerze miejskim, ale dla małych samorządów takie przedsięwzięcie jest dość kosztowne. Natomiast połączenie kilku gmin w jednym projekcie może okazać się jak najbardziej możliwe do zrealizowania – mówił Zastępca Burmistrza Miasta Kozienice Igor Czerwiński. Projekt wspiera również Wójt Garbatki Letnisko. Zdaniem Roberta Kowalczyka to bardzo perspektywiczna koncepcja.

- Od lat mówi się o wspólnej integracji sąsiadujących samorządów. Na razie jednak niewiele z tego wynika. Projekt wspólnego roweru może być pierwszym przykładem takiej dobrej i sąsiedzkiej działalności – powiedział Wójt Garbatki Letnisko Robert Kowalczyk. O tym, że wzajemna współpraca i integracja jest ważna mówił również Zastępca Burmistrz Miasta Zwoleń Włodzimierz Kabus. Zwrócił jednak uwagę, że aby precyzyjnie rozmawiać o tym sąsiedzkim przedsięwzięciu należy dokładnie policzyć koszty.

- Wspólny rower to oczywiście dobre i perspektywiczne rozwiązanie. Nic jednak nie ma za darmo i samorządy będą musiały ponosić pewne określone koszty w postaci abonamentu. Należy to dokładnie wszystko policzyć – mówił Włodzimierz Kabus.

Koncepcję wspólnej płaszczyzny rowerowej wspiera również Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek. Chociaż podkreślił, że praktycznie każdy mieszkaniec gminnego samorządu posiada rower to jednak system miejsko gminny stwarza możliwość do korzystania z jednośladów dla turystów.

- Praktycznie codziennie widzimy jak przez tereny Gminy Pionki przejeżdżają cykliści. Moda na rower stała się już powszechna. Szerszy i wspólny dostęp do jednośladów na pewno przyczyni się do rozwoju turystyki – podkreślił Mirosław Ziółek.

Jeżeli dojdzie do porozumienia samorządów i firm, które oferują taki system to miejskie rowery mogą pojawić się już na początku przyszłego roku wraz z rozpoczęciem nowego sezonu. Tylko w samych Pionkach wstępnie oszacowano, że powinno być dziewięć stacji bazowych oraz około sześćdziesięciu rowerów. W naszym mieście takie stacje mogą zostać zlokalizowane miedzy innymi w rejonie Stawu Górnego, Ogródka Jordanowskiego, dworców kolejowych Pionki Zachodnie PKP i Pionki Główne PKP, czy też szkół średnich. W sumie po wstępnym podliczeniu stwierdzono, że w gminach zainteresowanych projektem może pojawić się blisko sto pięćdziesiąt rowerów i około dwudziestu pięciu stacji bazowych.

Teraz jak podkreślili samorządowcy w najbliższym czasie należy opracować szczegóły tego przedsięwzięcia w tym i opracować dokładną analizę finansową.

- To może być milowy krok w naszej wspólnej samorządowej działalności – podsumował spotkanie Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster