środa, 19 grudnia 2018
poniedziałek, 30 października 2017 14:14   
OPÓŹNIENIA I SKOMPLIKOWANE PROCESY…

Na pewno są opóźnienia w realizacji niektórych zamówień na dostawę amunicji. Niektóre procesy są z kolei bardzo skomplikowane i czasochłonne.

 

Kolejny już raz wracamy do naszej zbrojeniówki, czyli Mesko S.A Oddział w Pionkach. Według pierwotnych i niektórych zapowiedzi modernizacja naszego zakładu powinna zakończyć do końca tego roku. Tymczasem jak zostaliśmy poinformowani są opóźnienia w realizacji niektórych zamówień. Ale droga do uzyskania odpowiedzi była bardziej niż karkołomna.

Kilka tygodni temu zwróciliśmy się do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszej zbrojeniówki, czyli Mesko S.A Oddział w Pionkach. Co prawda pierwszą odpowiedź otrzymaliśmy dość szybko, lecz nie z PGZ a z Mesko S.A w Skarżysku Kamiennej. Była dla nas mało optymistyczna.

- Na wstępie poinformuję, że z przychylnością kontaktujemy się z dziennikarzami jednak z uwagi na działalność spółki nie wszystkie informacje mogą być udzielane do wiadomości publicznej. Dlatego ponieważ dotychczas nie mieliśmy z Państwem kontaktu zapraszam na spotkanie w siedzibie spółki w Skarżysku Kamiennej w czasie, którego uzgodnimy zasady współpracy. Proszę o podanie terminu spotkania. Na spotkanie proszę o zabranie dokumentów uwierzytelniających osoby realizujące pracę dziennikarza – odpowiedział nam Roman Sobczak, który jeszcze do połowy czerwca tego roku był Dyrektorem Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji a obecnie pełni funkcję Dyrektora Biura Zarządu Mesko S.A w Skarżysku Kamiennej.

Żądanie, czy też prośba uwierzytelnienia naszej działalności dziennikarskiej zabrzmiała trochę jak żart, ale niezrażeni taką odpowiedzią dalej poprosiliśmy o udzielenie nam informacji. Tym razem już bezpośrednio od Mesko S.A. Kolejna odpowiedź była jeszcze mniej optymistyczna.

- Mam wrażenie, że Pana stanowisko ukierunkowane jest na ostrą polemikę. Naszym celem nie jest polemika, lecz przychylne przedstawianie faktów w kontaktach z dziennikarzami. Szanowny Panie nie wiem czy zwrócił Pan uwagę, że informacje, o które się Pan zwraca dotyczą spółki Mesko S.A. i kontaktuję się z Panem przedstawiciel tej spółki. Poza tym nowy Zarząd Spółki nie musi znać Pana redakcji – sam Pan przyzna, że to lokalna redakcja, mimo to lokalną redakcję wydającą dwutygodnik traktujemy z pełnym szacunkiem i powagą. Bylibyśmy wdzięczni za podobne stanowisko. Konkludując podtrzymujemy stanowisko z poprzedniego e-maila jesteśmy gotowi do spotkania z przedstawicielem redakcji na zasadach przedstawionych Państwu – odpowiedział nam tym razem Roman Sobczak.

Niemalże posądzeni o ukierunkowanie na ostrą polemikę zdawaliśmy dobie sprawę, że tą drogą nic nie osiągniemy. Za szacunek i powagę dziękujemy.

Ale jako nawet lokalna redakcja skorzystaliśmy z możliwości, które dostępne są tylko i wyłącznie dziennikarzom – nawet tym lokalnym. A jakie to były działania? Oczywiście różne, ale najważniejsze jest to, że osiągnęliśmy zamierzony efekt. Już po kilku dniach z Polskiej Grupy Zbrojeniowej otrzymaliśmy obszerną odpowiedź na nasze wcześniej zadane pytanie z adnotacją „Najmocniej przepraszamy za zwłokę. Odpowiedzi na Pana pytania znajdują się poniżej”.

Z kilku pytań, które skierowaliśmy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej w niniejszym materiale skoncentrujemy się na dwóch zagadnieniach. Pytaliśmy między innymi o realizowane obecnie kontrakty na dostawę amunicji 120 mm i 125 mm oraz czy są opóźnienia w ich realizacji.

- Jakie obecnie kontrakty na dostawę amunicji 120 mm i 125 mm (także imitatory strzału armatniego) realizuje MESKO S.A Oddział w Pionkach – pytała redakcja „Nad Zagożdżonką”.

- MESKO S.A. Oddział w Pionkach jest w trakcie realizacji umów na dostawę wielu rodzajów amunicji w tym, amunicji kalibru 120 i 125 mm. Szczegóły umów objęte są tajemnicą handlową w związku, z czym nie możemy udzielić bardziej szczegółowej informacji w tym zakresie – odpowiedział nam Pan Jacek Zagożdżon z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Tymczasem jak powszechnie wiadomo i jak już kilkakrotnie informowaliśmy naszych Czytelników Mesko S.A Oddział w Pionkach realizuje bądź w ostatnim okresie realizował następujące kontrakty na dostawę amunicji: 120 mm x 570 HE z pociskami odłamkowo burzącymi, 120 mm podkalibrowej APFSDS-T , 120 mm z pociskiem podkalibrowym APFSDS-T-TP (ćwiczebnym) oraz na dostawę imitatora strzału armatniego ISA 125 mm. Ponadto w tym roku, o czym również informowaliśmy naszych Czytelników wynegocjowany i podpisany został kontrakt na lata 2017 – 2018 na podstawie, którego nasza zbrojeniówka dostarczy 2000 sztuk 120 mm nabojów szkolno treningowych z pociskiem odłamkowo burzącym - ćwiczebnym HE-TP. Wartość zamówienia przekracza dwadzieścia milionów złotych - 24, 6 mln złotych brutto.

Kolejne nasze pytanie związane było z ewentualnymi i możliwymi opóźnieniami w realizacji zbrojeniowych kontraktów amunicyjnych. W przeszłości już zdarzały się takie opóźnienia.

- Czy występują obecnie jakiekolwiek opóźnienia związane z dostawą amunicji 120 mm i 125 mm ze strony MESKO S.A Oddział w Pionkach?

- W trakcie realizacji niektórych kontraktów zaistniały okoliczności niezależne od Wykonawcy, które mają wpływ na ich planową realizację. Okoliczności te są identyfikowane i na bieżąco eliminowane, tak, aby w jak najmniejszym stopniu determinowały termin dostaw wyrobów – odpowiedział nam Jacek Zagożdżon.

Tak, więc opóźnienia są, ale jak nas zapewniono są identyfikowane i na bieżąco eliminowane i jednocześnie należy zaznaczyć, że wystąpiły nie z winy wykonawcy. Jednak z czyjej winy występują opóźnienia tego już nie podano w informacji.

Jednocześnie również w tym roku informowaliśmy, że istnieją opóźnienia w realizacji kontraktu na dostawę amunicji 120 mm APFSDS-T-TP.

- Jest opóźnienie przy realizacji umowy na dostawę partii 120 mm amunicji podkalibrowej ćwiczebnej – poinformował nas jeszcze w lipcu płk Sławomir Lewandowski - Główny Specjalista Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zadaliśmy jeszcze kilka innych pytań między innymi o ładunek miotający 155 mm czy też o prochy wielobazowe, ale o tym napiszemy w osobnym materiale.

ROMAN FIDO


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster