środa, 19 grudnia 2018
poniedziałek, 23 października 2017 12:27   
BUDOWY NOWEGO BIUROWCA NA RAZIE NIE BĘDZIE

Firma „Mesko” S.A. na razie wstrzymuje się z budową nowego biurowca. Zamiast tego wyremontowany zostanie budynek administracyjny pamiętający jeszcze najlepsze czasy Państwowej Wytwórni Prochu.

 

Pionkowska zbrojeniówka wraca do źródeł. Przynajmniej w kwestii administracyjno biurowej. Na razie, bowiem, nie będzie budowany nowy budynek administracyjno biurowy, lecz zaadoptowane i wyremontowane zostaną pomieszczenia w obiekcie, który pamięta jeszcze czasy Państwowej Wytwórni Prochu i ma dziewięćdziesiąt dwa lata.

Kilka lat temu pionkowska zbrojeniówka wystawiła swoje dwa budynki administracyjne na sprzedaż. Szukała nabywców na budynek E-, 1 czyli Budynek Biur Głównych Państwowej Wytwórni Prochu a później „Pronitu” oraz E, – 2 czyli budynek Centralnego Laboratorium Badawczego. Laboratorium zostało sprzedane w 2015 roku a nabywcą była globalna firma, która na terenie dawnego „Pronitu” ma zlokalizowane zakłady produkcyjne – QFG. Rok później taki sam los spotkał charakterystyczny budynek E1, czyli dawne Biura Główne Państwowej Wytwórni Prochu a później Zakładów Tworzyw Sztucznych „Pronit”. Nabywcą także była firma związana z QFG.

Po sprzedaży głównego budynku administracyjnego planowano, że na potrzeby naszej lokalnej zbrojeniówki Mesko S.A Oddział w Pionkach wybudowany zostanie zupełnie nowy obiekt. Ogłoszony został nawet przetarg budowlany. Określono w nim, że „Zaprojektowany biurowiec to budynek dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, w kształcie litery „L” o wymiarach ramion w rzucie 29, 07m i wysokości 28, 46m, oraz szerokości 10, 82m. Budynek został zaprojektowany w technologii murowanej, ze ścianami nośnymi z bloczków silikatowych gr. 25cm oraz 12cm. Strop nad parterem stanowią prefabrykowane płyty kanałowe o gr. 24cm, opartych za pośrednictwem wieńców obwodowych lub belek żelbetowych na murowanych ścianach nośnych. Ściany budynku zostały zaprojektowane w całości, jako murowane z bloczków silikatowych. Zaprojektowana powierzchnia użytkowa budynku wynosi blisko tysiąc metrów kwadratowych – 946, 93 m2.”

W wyniku postępowania przetargowego z początku marca tego roku wyłoniona została firma, która miała zbudować nowy biurowiec. Została nim firma „Wojtpol” z Kozienic a inwestycja miała kosztować blisko trzy miliony złotych (netto) – 2 911 550, 35 zł. Budynek miał zostać wybudowany do połowy grudnia tego roku.

Dziś już wiadomo, że tych zamierzeń, przynajmniej na razie nic nie będzie. Mesko S.A. wstrzymało, bowiem plany tej inwestycji. Potwierdzenie tej decyzji otrzymaliśmy w Polskiej Grupie Zbrojeniowej w skład, której wchodzi Mesko S.A.

Budynek B - 17. Wybudowany został w 1925 roku.

- Kwestia budowy budynku biurowca została wstrzymana, gdyż stwierdzono, iż w Pionkach istnieje szereg budynków, które można zaadaptować do funkcji biurowych bez potrzeby budowy nowych obiektów – poinformował nas Jacek Zagożdżon z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jednocześnie podkreślono, że „Do momentu określenia docelowego kształtu i formy funkcjonowania Oddziału plany i działania związane z budową nowej siedziby MESKO S.A. Oddział w Pionkach zostały tymczasowo wstrzymane. Jest to spowodowane między innymi podjętymi przez zarząd MESKO S.A. staraniami dotyczącymi kompleksowej modernizacji Oddziału w Pionkach, przy czym dla zarządu najważniejsza kwestią są miejsca pracy i wyposażenie stanowisk pracy”.

Tak, więc pionkowska zbrojeniówka Mesko S.A Oddział w Pionkach wraca do źródeł. Zamiast budowy nowego obiektu wyremontowany zostanie stary budynek B – 17 pamiętający jeszcze czasy Państwowej Wytwórni Prochu. Ogłoszony został nawet przetarg na jego kompleksową modernizację.

- Remont i przebudowa pomieszczeń w budynku B-17 – czytamy w aktualnym ogłoszeniu o udzielenie zamówienia publicznego. W tym przypadku termin prac jest również bardzo napięty gdyż jak określił zamawiający remont i przebudowa powinna zakończyć się do czternastego grudnia tego roku. Przetarg, zaś został opublikowany siedemnastego października.

Reasumując pionkowska zbrojeniówka nie będzie miała nowego obiektu administracyjno biurowego w projektowanym kształcie litery „L”, lecz wyremontowany zostanie budynek B – 17 z 1925 roku, a więc mający już dziewięćdziesiąt dwa lata. Planowany do modernizacji obiekt B – 17 zlokalizowany jest na dawnym wydziale PG.

ROMAN FIDO

 

 

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster