środa, 19 grudnia 2018
czwartek, 19 października 2017 10:46   
PO REMONCIE KOLORY W GALERII WOLUMIN

W środę przy ulicy Leśnej w Galerii „Wolumin” odbył się wernisaż wystawy „Kolory malarstwa”, który połączony został z podsumowaniem remontu i przebudowy Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Korzyści z jej istnienia czerpie cała lokalna społeczność. Teraz odnowiona i wyremontowana stanowi centrum kultury w tej części miasta. Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Leśnej otwiera zupełnie nowy rozdział w swej dotychczasowej wieloletniej działalności.

Pierwszy etap remontu i modernizacji Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Leśnej udało się przeprowadzić jeszcze w ubiegłym roku. Nowe oblicze zyskały wówczas dawne pomieszczenia, które zajmowane były przez redakcję „Nad Zagożdżonką”. Wówczas zainaugurowano również działalność artystyczną organizując wystawy oraz spotkania autorskie z autorami książek. Tego wieloetapowego przedsięwzięcia borykając się z rożnymi trudnościami podjęła się była dyrektor biblioteki Bożena Nakonieczna.

W tym roku prace modernizacyjne były kontynuowane w kolejnych pomieszczeniach. Oprócz typowych prac remontowych jak układanie podłóg, wymiana instalacji elektrycznej, czy też gipsowanie i malowanie ścian zmieniono również dotychczasowe energochłonne ogrzewanie elektryczne na bardziej przyjazne dla funduszy biblioteki – gazowe.

W środę osiemnastego października odbyło się uroczyste podsumowanie kompleksowej przebudowy, a jednocześnie formalnie zainaugurowała swoją działalność Galeria „Wolumin”, która łączy artystyczny świat sztuki z tradycyjną funkcją biblioteki, czyli udostępnianiem i wypożyczaniem książek.

- Spotykamy się w dobrze znanym miejscu, ale, które na przestrzeni minionych miesięcy gruntownie zmieniło swoje oblicze. Aktualnie Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Leśnej odpowiada bieżącym trendom i wymaganiom, które stawiane są przed bibliotekami – mówiła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.

Ta trochę techniczna, ale przede wszystkim artystyczna uroczystość zgromadziła wiele osób. Obecny był między innymi Burmistrz Miasta Romuald Zawodnik, Zastępca Burmistrza Jolanta Sarnecka – Buczek, Skarbnik Miasta Beata Pietrus, Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Belowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anna Kostrzewa, główny instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury Anna Lipska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Jerzy Furga, radna Rady Powiatu Marzena Murawska, radna Rady Miasta Ewa Figurska oraz radna Rady Miasta Elżbieta Śmietanka, radny Rady Miasta Wojciech Banaś, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kazimierz Myśliwiec.

- To kolejne artystyczne miejsce na mapie Pionek i kolejna galeria. Być może niewiele osób pamięta, ale na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przyczyniłem się do powstania Galerii „Format”, która przez wiele lat działała w Miejskim Ośrodku Kultury a zlokalizowana była przy Placu Konstytucji 3-go Maja – mówił z kolei Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Belowski. Artystyczny wątek Galerii „Format” podtrzymała obecna dyrektor MOK-u Anna Kostrzewa, która zaapelowała o znalezienie nowego i godnego miejsca dla tej zasłużonej i znanej nie tylko w lokalnym środowisku galerii.

Na przestrzeni minionych lat toczyła się dyskusja, czy biblioteki idą z duchem czasu? Czy potrafią sprostać nowym zadaniom, nawet w trudnych warunkach? Czy potrafi być przestrzenią otwartą dla wszystkich? Czy odpowiada na potrzeby kulturalne i edukacyjne? Czy dba także, co obecnie nie jest bez znaczenia o rozwój regionu? Przyciąga czytelników i zachęca do lektury? Czy skutecznie działa w przestrzeni publicznej? Takich pytań było wiele. Bez wątpienia Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach spełnia wszystkie te kryteria.

Biblioteka w Pionkach to naturalne i żywe miejsce, gdzie świat książki na bieżąco styka się z kulturą i edukacją. Zarówno w siedzibie głównej przy ulicy Orzeszkowej jak i w filii przy ulicy Leśnej odbywają się spotkania z autorami i organizowane są lekcje biblioteczne. Idąc z duchem czasu to również miejsce otwarte na współczesny wirtualny świat. W filii przy ulicy Leśnej dzięki przeprowadzonej modernizacji i adaptacji pomieszczeń wygospodarowana została przestrzeń wystawiennicza z przeznaczeniem na galerię. I chociaż wystawy i wernisaże odbywają się już od kilku miesięcy, to jednak dopiero w minioną środę Galeria „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej formalnie zainaugurowała swą działalność.

Na inaugurację przygotowana została wystawa „Kolory malarstwa”. To zbiór różnych prac, których autorkami są: Grażyna Alicja Pachocka, Weronika Filipek, Justyna Kiełbasa, Olga Nosal – Błądek, Małgorzata Sarnowicz, Marlena Kruk i Alicja Wojciechowska – Iwańczuk. Obrazy przedstawiają szeroki przekrój tematyczny. Możemy zobaczyć między innymi, góry, morze, mroźną zimę, ale i zamgloną łąkę. Obrazy to połączenie różnych światów, tak jak różni są artyści z pełnym ich indywidualizmem i zewnętrznym postrzeganiem świata. Każdy z twórców malował to, co akurat podpowiadała mu wyobraźnia i pełna głębia artystycznej przestrzeni.

Doskonałym uzupełnieniem działalności artystycznej był mini recital skrzypcowy w wykonaniu Krzysztofa Iwańczuka. Specjalnie na życzenie gości zagrał utwór „Malarz niespełniony”.

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster