niedziela, 20 stycznia 2019
środa, 13 września 2017 14:05   
UZALEŻNIONA WRÓCIŁA PO RAZ TRZECI

„Uzależniona Trzecia Część” jest zwieńczeniem tryptyku „Uzależniona”, który na rynku wydawniczym zadebiutował w 2014 roku.

 

Pierwsza część „Uzależnionej” trawiła trochę duszę a autorka sama zmagała się z ciężarem świata. W drugiej części poetka bardziej optymistycznie patrzyła na świat. A jaka jest ostatnia część tryptyku?

W 2014 roku poetka młodego pokolenia Agata Duma zadebiutowała na ogólnopolskim rynku wydawniczym tomikiem poezji „Uzależniona”. Wówczas wydawało się, że pionkowska autorka bierze na siebie cały ciężar świata. Zarzuca go na swoje młode ramiona i z trudem brnie przed siebie, aby uczynić go lekkim i w miarę znośnym. Wiersze były mroczne i wydawało się, że skrywają jakąś tajemnicę.

Dwa lata później do rąk Czytelników trafił kolejny tomik poezji „Uzależniona Część Druga”. Była to już jednak trochę inna twórczość niż ta zaprezentowana w części pierwszej.

- Wiersze w „Uzależnionej II” są bardziej dojrzałe i literacko intensywniejsze. Niektóre z nich mają również krótszą formę. Na pewno są bardziej ciepłe – mówiła nam w 2016 roku pionkowska poetka Agata Duma.

Zanim jednak „Uzależniona II” znalazła się na księgarskich półkach Agata Duma wkroczyła w elektroniczny świat twórczej poezji wydając w formie eBooka „Uzależniona – Edycja Specjalna”. Tomik ten zawierał dziesięć wcześniej niepublikowanych wierszy.

W związku z tym, że eBook ukazał się tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 2015 roku można było tam znaleźć tam między innymi utwory o tematyce bożonarodzeniowej. „Cicho i spokojnie”, „Witaj”, czy też „Zaśpiewajmy naszą piosenkę” duchowo i literacko przenosiły Czytelników w magiczny czas świąt.

W między czasie poetka Agata Duma spotykała się ze swoimi Czytelnikami. Spotkania autorskie organizowane były między innymi w Miejskim Ośrodku Kultury, Centrum Aktywności Lokalnej, czy też w Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.

W połowie maja tego roku Agata Duma opublikowała trzecią i ostatnią część tryptyku. „Uzależniona” wróciła po raz trzeci. „Uzależniona Trzecia Część” składa się z trzydziestu wierszy, 4 autorskich rysunków oraz dodatkowego wiersza o nazwie „Ten Jeszcze Jeden Raz”.

Poetka Agata Duma w całym tryptyku „Uzależniona” poprzez odpowiednie zestawienie i dobór słów obiektywizuje swój własny oczywiście subiektywny stan emocjonalny. Dociera do mrocznych zakamarków duszy, aby później wznieść się na wyżyny romantycznej miłości.

Ta twórczość to literacka sinusoida, która wynosi Czytelnika w dalekosiężny świat sztuki, aby w krótkiej perspektywie gwałtownie sprowadzić go w realistyczną codzienność. „Uzależniona Trzecia Część” dostępna jest w formie eBooka w wielu księgarniach internetowych.


(r.f.)


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster