piątek, 24 maja 2019
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 10:43   
DĄB „BARTEK” ROŚNIE PRZED KOZIENICKIM PARKIEM

Od piętnastego kwietnia przed siedzibą Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz Biblioteki Pedagogicznej Filia w Pionkach rośnie dąb „Bartek”.

 

W całej Polsce jest tylko około dwustu takich sadzonek. Bezpośrednio w naszym rejonie zaledwie kilka.  Jedna z nich posadzona została przed pięknie odrestaurowanym „Pałacykiem dyrektora Prota”.

To nie pomyłka. Historyczny, legendarny dąb „Bartek” od piętnastego kwietnia tego roku rośnie przed siedzibą Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz Biblioteki Pedagogicznej Filia w Pionkach. Obie instytucje zlokalizowane są w pięknie odrestaurowanym zabytkowym pałacyku, w którym przed wojną mieszkał dyrektor Państwowej Wytwórni Prochu Jan Prot.

 

- Wszystko zaczyna się od małych rzeczy, aby później wraz z upływem czasu wydać piękne owoce – powiedział podczas uroczystego posadzenia sadzonki - klonu historycznego dębu „Bartek” nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

Akcja związana z ponad siedemsetletnim dębem „Bartek” zaczęła się jeszcze w ubiegłym roku, kiedy to leśnicy uznali, że najpewniejszym sposobem jego rozmnożenia jest pobranie fragmentów gałązek (zrazy) i zaszczepienie ich na specjalnych podkładkach. Zabieg został wykonany przez pracowników Leśnego Arboretum im. prof. Stefana Białoboka w Sycowie. Dzięki temu udało im się wyhodować ponad dwieście klonów najsłynniejszego drzewa Polski.

Teraz jeden z takich dębów od poniedziałku piętnastego kwietnia rośnie przed siedzibą Kozienickiego Parku Krajobrazowego i Biblioteki Pedagogicznej Filia w Pionkach. Klon „Bartka” wpisuje się w jubileusz trzydziestopięciolecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

 

- Klon „Bartka” jest pierwszym drzewem, które posadziliśmy na zrewitalizowanym terenie przy zabytkowej „Wilii dyrektora Prota”. W planach mamy kolejne nasadzenia różnych gatunków drzew – powiedziała nam kierownik do spraw Kozienickiego Parku Krajobrazowego Beata Waluś.

(red) (r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster