piątek, 19 kwietnia 2019
czwartek, 11 kwietnia 2019 12:24   
SADZENIE, CZYLI PO ZIELONEJ STRONIE MOCY

Sadzenie określonych sadzonek nie jest przypadkowe. Wszystko uwarunkowane jest planami nasadzania i odbywa się pod ścisłą kontrolą.

 

 

Leśnicy Nadleśnictwa Kozienice systematycznie i kompleksowo dbają o kondycję drzew w miejscowych lasach. Jednym z przyjemniejszych obowiązków, które się z tym wiążą jest sadzenie nowych sadzonek.

Jak posadzić las? Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka. Do sadzenia niezbędne są pary. Jedna osoba musi, bowiem wykopać sporej wielkości dołek, a druga schylić się i odpowiednio ulokować w nim sadzonkę. To technika sadzenia zarezerwowana dla dęba szypułkowego.

 

Jedenastego kwietnia w obrębie 152 B leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice oraz zaproszeni gości i miłośnicy przyrody zainaugurowali akcję sadzenia lasu.

- O tej porze najważniejszym zadaniem leśników jest sadzenie lasu. Dlatego dziś rozpoczynamy tegoroczną akcję nowych nasadzeń – mówił nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot. Tylko w tym roku na terenie Nadleśnictwa nowe nasadzenia obejmą sto dwadzieścia jeden hektarów lasów. W sumie przybędzie pół miliona nowych sadzonek różnych gatunków drzew.

- Przed rozpoczęciem nasadzeń leśnicy dokładnie badają stan gleby. Tu, gdzie jest dobra ziemia sadzimy na przykład dęba – mówił dalej Tomasz Sot.

W Polsce na masową skalę nasadzenia realizowane są od 1921 roku, kiedy to ówczesne Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego pierwszy raz zorganizowało podobną akcję. Od 1933 roku inicjatywa ta znajduje się już nieprzerwanie w rękach leśników. Sadzenie drzew to symboliczny początek wiosennej akcji odnowy lasów. Co roku leśnicy z całej Polski sadzą ok. 500 milionów drzew.

 

Wraz z leśnikami w tegorocznej akcji sadzenia lasu i odnawiania drzewostanu tradycyjnie udział wzięli między innymi przedstawiciele samorządu gminnego i miejskiego, Komisariatu Policji w Pionkach, Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 4 Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, czy też Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej oraz Centrum Aktywności Lokalnej i Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Nasza gmina wiejska w zasadzie powinna być określana jako gmina leśna, gdyż praktycznie z każdej strony toczeni jesteśmy kompleksami leśnymi – mówił podczas sadzenia lasu Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Gonciarz.

Wielu uważa, że las jest kolebką naszej kultury i powinniśmy go szczególnie szanować, tak jak dziecko powinno szanować swoich rodziców. Niestety dość często o tym zapominamy. Nie szanujemy lasu zaśmiecając go różnymi odpadami. Na tę współczesną bolączkę zwrócił uwagę nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot.

 

- Wszyscy żyjemy w określonym społeczeństwie i powinniśmy się wzajemnie szanować. Dlaczego więc tyle śmieci znajduje się w lasach? Wywozimy tony odpadów, ale pamiętajmy, że las to nie śmietnik. Leśnicy zawsze pracują z pasją i szanują las jako ponadczasowe dobro – podkreślił Tomasz Sot. Zaznaczył jednocześnie, że efekty dzisiejszych nasadzeń poznamy dopiero za sto lat.

- Tu potrzebny jest czas a dla sadzonek, które teraz posadzimy przestrzeń czasowa obejmuje cały jeden wiek, czyli sto lat – podsumował tegoroczną inaugurację sadzenia lasu Tomasz Sot.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster