niedziela, 26 maja 2019
środa, 13 marca 2019 13:13   
NASZYMI OCZAMI – WYSTAWA UCZESTNIKÓW WTZ

„Naszymi oczami” to podróż przez rzeczywisty świat widziani oczami uczestników pionkowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej.

 

W Centrum Aktywności Lokalnej odbył się pierwszy wernisaż samodzielnie wykonanych prac artystycznych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Sztuka i terapia – tak w jednym zdaniu można opisać wystawę uczestników pionkowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podczas wernisażu, który odbył się trzynastego marca w Centrum Aktywności Lokalnej zaprezentowano dwadzieścia pięć praz wykonanych przez ośmiu uczestników naszych Warsztatów. Podczas otwarcia podkreślano, że jest to pierwsza wystawa.

Już na bieżąco wielu zastanawiało się, czy rzeczywiście jest to pierwsza wystawa? Przecież ich prace można było oglądać już wielokrotnie podczas różnych przedsięwzięć. Przez kilka lat prezentowano były między innymi w korytarzu na pierwszym piętrze pionkowskiego magistratu, prace przestrzenne, wielkogabarytowe zdobią miasto podczas okresu wielkanocnego, czy przyozdabiają szopkę bożonarodzeniową. Uczestnicy swoją twórczość prezentują na wielu kiermaszach, czy imprezach plenerowych. Wydaje się, że twórczość uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach z nami jest od zawsze.

- To pierwsza taka wystawa. Co prawda nasze prace można było już wcześniej oglądać ale te są samodzielnie wykonane przez uczestników Warsztatów bez żadnego wsparcia terapeutów – wyjaśnił tę drobną wątpliwość kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Jerzy Furga.

Celem wystawy „Naszymi oczami” prezentującej twórczość osób niepełnosprawnych jest ukazanie postrzeganego przez nich świata. Jak mocno zaakcentowano podczas wernisażu , w zależności od indywidualnych predyspozycji i upodobań uczestnicy wykonali prace takimi technikami jak: rysunek, malarstwo, haft, technika mieszana, czy też filcowanie.

- Zdajemy sobie sprawę, że prezentowana sztuka nie mieści się w ramach oficjalnych kanonów, czy kierunków artystycznych. Wychodzi poza utarte twórcze schematy, jest szczera a także stanowi element wspólnej artystycznej terapii – mówił dalej Jerzy Furga.

Jedna z osób obecnych podczas wernisażu powiedziała nam, że tu na każde dzieło patrzy się indywidualnie bez zbędnej stygmatyzacji.

- Każdy autor postrzegany jest jednostkowo, jako w pełni samodzielny i pełnoprawny uczestnik życia artystycznego – powiedziała nam jedna z uczestniczek wernisażu prac uczestników pionkowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej.

- Naszą rolą było tylko pobudzić uczestników do indywidualnej pracy twórczej i wydobyć z nich pokłady wyobraźni plastycznej – mówiła między innymi kurator wystawy Ilona Kwaśnik – Oleszkiewicz z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ponadto z uczestnikami na każdym etapie pracy twórczej czuwała Iga Monkosa oraz Jolanta Bojko.

Bez wątpienia te prace i tworzący je artyści bronią się sami a fakt niepełnosprawności ujawnia się dopiero w momencie odbioru podziękowań i symbolicznego kwiatka.

Podczas wernisażu prac oczywiście oprócz samych artystów, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, opiekunów i zaproszonych gości obecni byli również między innymi: Kamila Kaczorowska – Zastępca Burmistrza Miasta Pionki, Kamil Panufnik – radny Rady Miasta Pionki – przewodniczący komisji kultury, oświaty, sportu i turystyki, Józef Bociarski Starostwo Powiatowe w Radomiu - Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Radomiu, Ryszard Dybiński – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Marcin Alot – dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej.

- Wystawa jest doskonałą motywacją do działania dla niepełnosprawnych i pozwala obudzić w nich, często ukryty, talent artystyczny i plastyczny – podsumował pierwszy taki wernisaż kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Jerzy Furga.

(r.f.)

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster