czwartek, 21 marca 2019
piątek, 08 marca 2019 20:43   
MUZYCZNIE I PLASTYCZNIE W GALERII WOLUMIN

To był niezapomniany wieczór w Galerii „Wolumin”. Oprócz wyjątkowych prac plastycznych wykonanych w technice mix media rozbrzmiewała również muzyka między innymi z repertuaru Anny German.

 

Bez wątpienia w piątkowy wieczór ósmego marca kulturalne życie naszego miasta skupiło się w Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej. Było kameralnie, oryginalnie, po prostu kulturalnie.

W twórczym poszukiwaniu nowości artystycznych Galeria „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach zorganizowała wystawę prac Małgorzaty Kilianek wykonanych w rzadko spotykanej technice plastycznej mix media.

Dla wielu z nas sztuka ma w sobie niezwykłą moc. Działa na umysł, ale także na emocje. Wycisza i często jest lekarstwem na otaczające nas zło. Ten splot pozytywnych aranżacji, dzięki którym życie staje się piękniejsze zaprezentowany został w Galerii „Wolumin”.

- To dla nas zaszczyt, że zdecydowała się Pani na prezentację swojej twórczości artystycznej w naszej galerii – powiedziała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach Marta Kwapisiewicz. Jednocześnie podkreśliła, że artystka jest nam bibliotekarzom szczególnie bliska gdyż sama jest bibliotekarką.

Ósmego marca Galeria „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach Filia przy ulicy Leśnej zorganizowała wystawę radomskiej artystki Małgorzaty Kilianek. Autorka tworzy niezwykle energetyczne i ekspresyjne prace w technice mix media. Jak sama podkreśla tu niemalże wszystko jest dozwolone. Im więcej past i farb, wstążek, lub innych materiałów plastycznych do stworzenia dzieła, tym lepiej.

- Prace przestrzenne zawsze były moją pasją. Swoje artystyczne marzenia realizowałam w różnych technikach i po okresie poszukiwań zdecydowałam się na mix media – powiedziała artystka Małgorzata Kilianek. Przyznała jednocześnie, że ze względu na swoje główne muzyczne wykształcenie stara się, aby w każdej pracy był element dekoracyjny związany ze sztuką muzyczną. Podkreśliła również, że wszystko zależy od wyobraźni twórcy.

- Moją pierwszą pracą w technice mix media była kobieta z kwiecistą głową. Taką postać sobie wymyśliłam – mówiła dalej Małgorzata Kilianek.

Ale Małgorzata Kilianek to nie tylko prace plastyczne. To również niezwykła muzyka w tym pieśni z repertuaru niezapomnianej Anny German oraz pieśni rosyjskie. Artystka zaprezentowała własną interpretację takich utworów jak „Człowieczy los”, „Wołga, wołga”, „Koń”, czy „Trojki dwie”.

Jak powiedziała nam jedna z uczestniczek wernisażu plastyka ma tę niezwykłą cechę, że potrzebuje ciszy, że w gruncie rzeczy sama jest ciszą i wewnętrznym spokojem. Jednocześnie muzyka, brzmienie w tej poetyckiej ciszy daje się odczuć w każdym zakamarku Galerii „Wolumin”. Małgorzata Kilianek w niezwykle perfekcyjny sposób połączyła plastyczną ciszę z subtelnym muzycznym brzmieniem.

 

Małgorzata Kilianek – jest absolwentką Akademii Świętokrzyskiej na kierunku Edukacja Artystyczna. Obecnie pracuje w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu na stanowisku nauczyciel bibliotekarz. Uwielbia książki i przelewa to uczucie na swoich uczniów. Od wielu lat jest również organistką (grała także w Pionkach w kościele pod wezwaniem Św. Barbary). Jej pasją są prace plastyczne, które wykonuje w różnych technikach. Swoje prace prezentowała już między innymi w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych „Łaźnia” a także w artystycznych ośrodkach za granicą, między innymi w Paryżu.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster