czwartek, 06 sierpnia 2020
środa, 30 stycznia 2019 14:12   
W SŁUŻBIE MIESZKAŃCOM – WILLA DYREKTORA PROTA

Po rocznym remoncie i modernizacji „Willa Dyrektora Prota” ponownie służy mieszkańcom. Dziś odbyło się uroczyste oddanie do użytku zabytkowego pałacyku.

 

Cztery i pół miliona złotych kosztował remont i modernizacja jednego z najpiękniejszych budynków w naszym mieście. Prace budowlane trwały rok a teraz trzydziestego stycznia 2019 roku obiekt ponownie wrócił do społeczeństwa.

„Dom reprezentacyjny dyrektora naczelnego PWP Pionki” – bo taka jest właściwa nazwa tego pięknego budynku ponownie cieszy swym architektonicznym blaskiem. Minęło jednak wiele lat, aby ta podupadająca willa charakteryzująca się bogatym detalem architektonicznym i pamiętająca najlepsze czasy miasta i Państwowej Wytwórni Prochu została wyremontowana. Wróćmy więc na chwilę do nieodległej przeszłości.

 

Remont pilnie potrzebny

Przypomnijmy: To wspaniały, piękny budynek pamiętający najlepsze czasy naszego miasta. Po wojnie przechodził różne koleje losu. Najdłużej pełnił funkcję przedszkola. Później zmienił właściciela i znalazł się w zasobach lokalowych Urzędu Marszałkowskiego. Aktualnie mieści się tam siedziba filii Biblioteki Pedagogicznej oraz Kozienicki Park Krajobrazowy. To pałacyk byłego dyrektora PWP. Niestety obiekt jak informują nas nasi Czytelnicy przynajmniej z zewnątrz wymaga pilnego remontu. Ściany oszpecone malowidłami i odpadający tynk to obecny wizerunek budynku. Urząd Marszałkowski, który jest jego właścicielem zdaje sobie sprawę, że remont jest potrzebny, ale nie jest w stanie podać chociażby przybliżonego terminu rozpoczęcia prac, które przywrócą mu dawny blask – pisaliśmy jeszcze w 2011 roku. W minionych latach wielokrotnie informowaliśmy o pilnej potrzebie modernizacji budynku. Odpowiedź ze strony właściciela zawsze była jednak taka sama – brak pieniędzy.

- Zważywszy jednak na trudną sytuację, w jakiej znalazła się biblioteka, mamy nadzieję, że tę inwestycję uda się umieścić w budżecie na kolejne lata – powiedziano nam wówczas w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego. Upłynęło wiele lat zanim dla „Willi Dyrektora Prota” przyszły lepsze czasy.

Zaczynamy modernizację

Dopiero jedenastego stycznia 2018 roku rozpoczęły się fizyczne prace budowlane. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt „Przebudowa i zagospodarowanie nieruchomości przy ulicy Radomskiej 7 w Pionkach szansą na aktywizację i integrację społeczną”. W sumie całość zdania inwestycyjnego oszacowana została na 4, 5 mln złotych.

Jednocześnie jeszcze pod koniec 2017 roku „Dom reprezentacyjny dyrektora naczelnego PWP” na podstawie decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jakuba Lewickiego wpisany został do rejestru zabytków. I konserwator wkroczył do akcji.

 

Konserwator wkracza do akcji

- Prace budowlane zostały wstrzymane na okres około dwóch miesięcy. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nr: 1451/2017 z dnia 22.11.2017 r., budynek został pisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego – informowała nas rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska. Na podstawie decyzji konserwatora wróciła między innymi pierwotna stolarka okienna trójdzielna. Zrealizowano wiele prac, aby budynek już po remoncie jak najbardziej odzwierciedlał pierwotny wygląd. Oczywiście nie wszystko zostało wykonane. Nie ma między innymi przepięknego klombu ani fontanny.

Teraz po wielu latach starań i rocznej modernizacji a także różnych perturbacjach związanych z remontem i zastrzeżeniami konserwatora „Willa Dyrektora Prota”, lub po prostu „Pałacyk Prota” – w takiej powszechnej świadomości funkcjonuje ten obiekt został uroczyście oddany do użytku.

Modernizacji budynku przyświecały dwa główne cele: adaptacja dla znajdujących się tam instytucji i przywrócenie dawnej świetności budynkowi a także integracja lokalnego społeczeństwa. Mówiła o tym podczas uroczystości otwarcia wyremontowanej „Willi Dyrektora Prota” dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Beata Walaszek.

- W tym budynku funkcjonują dwie instytucje. Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Pionkach oraz Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Przywrócenie cech użytkowych tego obiektu dla tych instytucji było jednym z głównych założeń prowadzonej modernizacji. Także przywrócenie dawnej świetności „Pałacyku Prota” leżało u podstaw remontu. Kolejny cel, który nam przyświecał to działania na rzecz aktywizacji i integracji społecznej północno – wschodniej części subregionu Radomskiego, w szczególności mieszkańców gminy i miasta Pionki – mówiła dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Beata Walaszek.

Po remoncie, czyli Jan Prot wrócił do siebie

- Ten budynek należy do jednych z najcenniejszych obiektów w naszym mieście. Dzięki staraniom Urzędu Marszałkowskiego, który jest jego właścicielem udało się przywrócić mu dawny blask i ponownie będzie służył całemu społeczeństwu – mówiła z kolei wiceburmistrz Miasta Pionki Kamila Kaczorowska. Również starosta Powiatu Radomskiego Waldemar Trelka podkreślił rangę modernizacji „Pałacyku Prota”.

- Działające tu instytucje poprzez zakres swojej działalności tworzą swoisty ośrodek kultury. To miejsce w pięknie odnowionym budynku ponownie tętni życiem i służył całej lokalnej społeczności – powiedział starosta Waldemar Trelka. Jednocześnie przedstawiciel Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podkreślał istotną rolę dbałości o szczegóły podczas remontu.

- Zdaję sobie sprawę, że nasze wskazówki i zalecenia nie były łatwe w realizacji. Konserwator stoi jednak na straży pierwowzoru architektonicznego i jednocześnie musi uwzględnić współczesne warunki użytkowe obiektu. W tym przypadku udało się to wszystko połączyć i obiekt został wyremontowany i zmodernizowany zgodnie z naszymi zaleceniami przy jednoczesnym uwzględnieniu bieżących wymagań dotyczących eksploatacji – podkreślił w swej wypowiedzi przedstawiciel Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z kolei o historii budynku, który swą przepiękną bryłą architektoniczną na stałe wpisał się w krajobraz naszego miasta mówił profesor Marek Wierzbicki, autor między innymi wydanej kilka miesięcy temu książki „Z Polską pod Rękę Jan Prot i odbudowa niepodległego państwa polskiego”.

- Dyrektor Jan Prot był najdostojniejszym mieszkańcem tego budynku. To postać nietuzinkowa, wielki patriota, budowniczy Państwowej Wytwórni Prochu i naszego miasta – mówił w swoim wykładzie profesor Marek Wierzbicki – Chociaż dyrektor Prot wraz ze swoją rodziną mieszkał tylko jedenaście lat w tym budynku to na zawsze jest on związany z osobą dyrektora – mówił dalej profesor Marek Wierzbicki. O tym, że Jan Prot był najdostojniejszym mieszkańcem pałacyku przypomina okazałe popiersie Jana Prota, które może zobaczyć każdy kto odwiedzi mury wyremontowanego i zmodernizowanego „Domu reprezentacyjnego dyrektora naczelnego PWP Pionki”.

ROMAN FIDO


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster