niedziela, 19 maja 2019
niedziela, 06 stycznia 2019 17:00   
ORSZAK PRZESZEDŁ ULICAMI MIASTA

Typowo zimowa aura towarzyszyła tegorocznemu Orszakowi Trzech Króli, który już szósty raz przemaszerował ulicami naszego miasta.

 

Kilkutysięczna rzesza pionkowian wzięła udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli, którego inicjatorem jest Zakon Rycerzy Kolumba im. Świętego Michała Archanioła w Pionkach.

W tym roku ponad siedemset miejscowości w Polsce i dwadzieścia dwie za granicą zaangażowało się w największe uliczne jasełka, czyli Orszak Trzech Króli. W Pionkach ulicami miasta trzej królowie wraz z mieszkańcami pomaszerowali już po raz szósty.

Orszak Trzech Króli tradycyjnie rozpoczął się na terenie Ogródka Jordanowskiego przy ulicy Leśnej. Tam stały już uczestnik pionkowskiego orszaku ksiądz biskup Piotr Turzyński odmówił modlitwę Anioł Pański oraz zainaugurował tegoroczny Orszak.

- Podążajmy do naszego Chrystusa, aby oddać mu pokłon – mówił biskup Piotr Turzyński. Również na scenie Ogródka Jordanowskiego zaprezentowana została pierwsza inscenizacja odnosząca się do Bożego Narodzenia. „Do Betlejem” to piękne muzyczne przedstawienie, którego autorami i wykonawcami są uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Scenariusz Orszaku zawsze jest taki sam. Ale nie może być inny. Oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Kolejna inscenizacja zaprezentowana została przy ulicy Dębowej. Przygotowali ją uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5. Następnie kilkutysięczna rzesza pionkowian ulicą Kozienicką udała się w kierunku „Legionówki”, gdzie swoją scenkę przedstawili harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Była to podróż przez wieki naszej historii od początków Państwa Polskiego za czasów Mieszka I, poprzez zwycięski Grunwald, tragiczną II Wojnę Światową aż po wybór Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku. Przez cały szlak pionkowskiego Orszaku Trzech Króli pionkowianie śpiewali kolędy a towarzyszyła im grupa muzyczna Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach Oddział Zamiejscowy w Pionkach.

Kolejna scenka „Pokornym Łaskę Daje” przygotowana została przy parafii Św. Barbary a przedstawili ją uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1. Ostatnia scenka zlokalizowana była przy Alei Jana Pawła II naprzeciwko Basenu Miejskiego a jej wykonawcami byli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2. Grupa uczniów pionkowskiej „dwójki” zaśpiewała zawsze piękne polskie kolędy.

Czym jest Święto Trzech Króli? Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

Końcowy etap naszego Orszaku Trzech Króli zaprowadził wszystkich do stajenki. Do naszego Betlejem. Tam ksiądz biskup Piotr Turzyński oddał pokłon nowonarodzonego Panu a Mędrcy ofiarowali tradycyjnie: mirrę, kadzidło oraz złoto.

- On jest światłością światła – mówił na zakończenie tegorocznego Orszaku Trzech Króli biskup Piotr Turzyński. W tegorocznym pionkowskim orszaku wraz z mieszkańcami maszerował również poseł PiS Andrzej Kosztowniak.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster