niedziela, 19 maja 2019
poniedziałek, 31 grudnia 2018 11:54   
DZIŚ DOBRE TU POWIETRZE

Dziś sensory Airly świecą na zielono. Oznacza to, że w całych Pionkach mamy doskonałe powietrze.

 

W ostatnim czasie słowo „smog” odmieniane jest niemalże przez wszystkie przypadki.

Popularność tematu smogu w ostatnim czasie wiąże się między innymi z łatwiejszym niż kiedyś dostępem do informacji. Jeszcze kilka lat temu mówiono, że problem smogu dotyczy głównie wielkich uprzemysłowionych miast, gdzie fabryczne kominy dymiły w dzień i w nocy. Jeszcze do niedawna nikt normalny nie kojarzył smogu ze spokojnym osiedlem domków jednorodzinnych na przykład przy ulicy Partyzantów czy ulicy Chemicznej.

- Im więcej media mówią o smogu, tym częściej zestawiają ten termin z obrazkiem kopcącego domowego komina, utrwalając u odbiorców błędne wrażenie jakoby smog znaczył wyłącznie gęsty dym z komina sąsiada, przez co rzadszy czarny dym z rury wydechowej „niemieckiego tedeika” umyka uwadze – pisze do naszej redakcji jeden z pionkowskich ekologów amatorów.

W ostatnim dniu roku 2018 – sprawdziliśmy jakie mamy powietrze na obszarze administracyjnym miasta Pionki. Czy mamy smog monitorują i informują całodobowo czujniki rozlokowane w naszym mieście. I jakie mamy powietrze? Trzydziestego pierwszego grudnia w godzinach przedpołudniowych wszystkie czujniki świecą na zielono. Oznacza to, że stan powietrza jest doskonały.

- Wspaniałe powietrze. Weź głęboki wdech czystego powietrza – informuje czujnik zlokalizowany w rejonie ulicy Aleje Lipowe. Równie pocieszający jest komunikat z terenu domków jednorodzinnych przy ulicy Jana Kochanowskiego. Również czujnik przy ulicy Żeromskiego świeci na zielono i zachęca do spacerów.

- Warunki związane z jakością powietrza sprzyjają wszystkim aktywnościom na świeżym powietrzu – monitoruje czujnik przy ulicy Żeromskiego.

Tak więc ostatniego dnia roku w naszym mieście mamy wręcz doskonałe powietrze. Przynajmniej do czasu odpalenia sylwestrowych petard.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster