sobota, 20 kwietnia 2019
czwartek, 06 grudnia 2018 14:43   
OD MODERNIZMU AŻ PO BAROK

Modernizm, klasycyzm, styl dworkowy aż po barok – w naszym mieście mamy niemalże pełną wielokulturowość architektoniczną.

 

Od kilku tygodni wjeżdżających do naszego miasta witają między innymi tablice informujące o kulturze architektonicznej Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Architektoniczny dorobek minionych pokoleń jest ogólnodostępny. Chociaż w naszym mieście większość obiektów powstała na długo zanim zaczęto planować i realizować Centralny Okręg Przemysłowy to poprzez swoją różnorodność stylów wpisują się w to największe przedsięwzięcie gospodarcze międzywojennej Polski.

To w Pionkach jak w żadnym innym mieście możemy zobaczyć wszystko co związane jest z kulturą przemysłową, robotniczą i techniczną okresu dwudziestolecia. Perły techniki, miejsca zamieszkania dawnych robotników, czy też kadry inżynieryjno technicznej aż po reprezentacyjne wille.

O tym, że nasze miasto jest konglomeratem różnych stylów od tak zwanej architektury swojskiej, poprzez zmodernizowany klasycyzm aż po „kostium francuski” i barok przypominają i informują dwie tablice informacyjne ustawione przy wjazdach do naszego miasta: „Pionki miastem architektury Centralnego Okręgu Przemysłowego”. Projekt zrealizowany został w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster