poniedziałek, 25 marca 2019
poniedziałek, 26 listopada 2018 14:37   
NIEPODLEGŁOŚCIOWA PUSZCZA ROZSTRZYGNIĘTA

"Puszcza Kozienicka świadkiem walk o Niepodległą" – pod takim tytułem przebiegała dwudziesta ósma edycja konkursu „Moje spotkania z Puszczą”.

 

Jury tegorocznej edycji konkursu „Moje spotkania z Puszczą” przyznało trzydzieści cztery nagrody i dwadzieścia dwa wyróżnienia. Do konkursu zgłosiło się blisko trzydzieści placówek oświatowych.

W roku jubileuszu 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości dwudziesta ósma edycja konkursu „Moje spotkania z Puszczą” tematycznie związana była z upamiętnieniem walk o odzyskanie niepodległości na terenie Puszczy Kozienickiej. A nasza Puszcza jak prawie żaden inny kompleks leśny była niemym świadkiem niemalże każdego zrywu niepodległościowego. Powstanie Styczniowe, Wielka Wojna 1914 – 1918, czy w końcu Druga Wojna Światowa z całą mocą męstwa, ale i okrucieństwa przetaczała się przez puszczański las.

- W tym roku przypada setna rocznica Odzyskania Niepodległości. Dwudziesta ósma edycja konkursu „Moje spotkania z Puszczą” nawiązuje do tych często tragicznych wydarzeń – mówił Sylwester Chołast dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

„Moje spotkania z Puszczą” to ponadregionalny konkurs, który od dwudziestu ośmiu już lat organizuje Kozienicki Park Krajobrazowy a od kilku lat Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W tym popularnym konkursie biorą udział palcówki oświatowe zlokalizowane na terenie i wokół Puszczy Kozienickiej.

- Powstańcy, żołnierze czy partyzanci często poświęcili swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce i rozmawiać w ojczystym języku. Pamiętajmy o tym – mówił dalej Sylwester Chołast. Tradycyjnie puszczański konkurs odbywa się w trzech dziedzinach: plastyka, literatura, fotografia, chociaż bywały lata, że dodawano czwartą kategorią – test wiedzy. Uczestnicy konkursu podzieleni są cztery grupy wiekowe: I grupa - uczniowie klas I - III szkoły podstawowej, II grupa – uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej, III grupa – uczniowie klas VII - VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum, IV grupa – uczniowie szkół średnich.

Kierownik Kozienickiego Parku Krajobrazowego Beata Waluś mówiąc o tegorocznej edycji rocznicy Odzyskania Niepodległości mówiła między innymi, że dwudziesta ósma edycja odbywa się w roku jubileuszu trzydziestopięciolecia parku.

- Dla nas to również bardzo ważna data. W tym roku obchodzimy, bowiem trzydziestopięciolecie istnienia Kozienickiego Parku Krajobrazowego – mówiła z kolei Beata Waluś.

W sumie w tegorocznej edycji konkursu „Moje spotkania z Puszczą” wzięło udział dwadzieścia siedem placówek oświatowych. Jury przyznało trzydzieści cztery nagrody i dwadzieścia dwa wyróżnienia. W uroczystości podsumowania konkursu krótki, ale piękny i patriotyczny występ zaprezentowała Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaroszkach.

(r.f.)

Laureaci nagrodzeni i wyróżnieni

 

Plastyka I grupa (uczniowie klas I – III szkoły podstawowej)

Nagrody: I miejsce Mikołaj Zieliński (PSP w Natolinie), II miejsce Helena Grzywacz (PSP w Jaroszkach), III miejsce Antoni Król (PSP w Ryczywole).

Wyróżnienia: Hubert Amerek (PSP w Wólce Tyrzyńskiej), Szymon Matuska (PSP w Paciorkowej Woli), Filip Żelisko (PSP w Natolinie)

Plastyka II grupa (uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej)

Nagrody: I miejsce Gabriela Kustra (PSP nr 2 w Pionkach), II miejsce Maciej Langa (PSP w Bogucinie), III miejsce Matylda Kusio (PSP nr 4 w Kozienicach)

Wyróżnienia: Maciej Golis (PSP w Bogucinie), Zofia Wójcik (PSP w Augustowie).

Plastyka III grupa (uczniowie klas VII, VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum)

Nagrody: I miejsce Łukasz Wójtowicz (PSP nr 4 w Kozienicach), II miejsce Damian Deryngowski (PSP nr 4 w Kozienicach), III miejsce Martyna Rembis (Zespół Szkół w Goździe).

Wyróżnienia: Klaudia Przerwa (Zespół Szkół w Goździe), Miłosz Jemiołek (PSP w Ryczywole)

Plastyka IV grupa (uczniowie szkół średnich)

Nagrody: I miejsce Sylwia Mindewicz (ZSP w Garbatce – Letnisko), II miejsce Oktawia Łukaszewska (CKZiU w Pionkach), III miejsce Karolina Majak (ZSP w Garbatce – Letnisko)

Wyróżnień jury nie przyznało

Literatura I grupa (uczniowie klas I – III szkoły podstawowej)

Nagrody: I miejsce Lena Basaj (PSP w Garbatce – Letnisko), II miejsce Filip Glegoła (PSP w Wólce Tyrzyńskiej), III miejsce Weronika Jaroszek (PSP w Jaroszkach)

Wyróżnienie: Filip Trafisz (PSP w Ryczywole)

Literatura II grupa (uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej)

Nagrody: I miejsce Marcel Dzięciołowski (PSP w Mąkosach Starych), II miejsce Rozalia Skrzypczyk (PSP w Mąkosach Starych), III miejsce Michał Farbiś (PSP w Jaroszkach)

Wyróżnienia: Patryk Grabowski (PSP nr 1 w Pionkach), Amelia Maj (PSP nr 5 w Pionkach)

Literatura III grupa (uczniowie klas VII, VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum)

Nagrody: I miejsce Maria Kowalska (PSP nr 5 w Pionkach), II miejsce Szymon Zapora (PSP w Garbatce – Letnisko), III miejsce Nikola Jaworska (PSP w Paciorkowej Woli z oddziałami w Strykowicach Górnych)

Wyróżnienia: Wiktor Wrona (ZS w Goździe), Katarzyna Nowak (ZPO w Policznie), Wiktoria Uzdowska (PSP w Brzeźnicy),

Literatura IV grupa (uczniowie szkół średnich)

Nagrody: I miejsce Oskar Depa (ZSP w Garbatce – Letnisko)

Wyróżnienia: Paulina Nawotnik (ZSP w Garbatce – Letnisko), Dawid Mizerski (CKZiU w Pionkach)

Fotografia I grupa (uczniowie klas I – III szkoły podstawowej)

Nagrody: I miejsce Jan Jasek (PSP w Jaroszkach), II miejsce Maja Strojek (PSP w Jaroszkach), III miejsce Nadia Sekuła (PSP w Natolinie)

Wyróżnienia: Jan Zbrożyna (PSP w Natolinie), Oliwia Bakuła (PSP nr 5 w Pionkach), Joanna Jaroszek (PSP w Jaroszkach)

Fotografia II grupa (uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej)

Nagrody: Zuzanna Wójcik (PSP nr 5 w Pionkach), II miejsce Jakub Jaroszek (PSP w Jaroszkach), III miejsce Mikołaj Sito (PSP w Jaroszkach)

Wyróżnienia: Emilia Sygocka (PSP w Cecylówce – Brzózkiej), Maciej Pietruszka (PSP w Kozłowie)

Fotografia III grupa (uczniowie klas VII, VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum)

Nagrody: I miejsce Laura Rutka (PSP w Garbatce – Letnisko), II miejsce Amelia Hołuj (PSP w Garbatce – Letnisko), III miejsce Wojciech Maj (PSP w Garbatce – Letnisko)

Wyróżnienie: Oliwia Woda (PSP nr 4 w Kozienicach)

Fotografia IV grupa (uczniowie szkół średnich)

Nagrody: I miejsce Weronika Wieczorek (CKZiU w Pionkach), II miejsce Kamil Skawiński (ZSP w Garbatce – Letnisko), III miejsce Iwona Adamiec (CKZiU w Pionkach)

Wyróżnienie: Krzysztof Bena (ZSP w Garbatce – Letnisko)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster