poniedziałek, 25 marca 2019
sobota, 24 listopada 2018 17:06   
JUBILEUSZOWY DZIESIĄTY ANIMATOR

Dzięki nim kultura rozwija się horyzontalnie. Staje się bliska i dostępna a także uczy i zachęca do aktywności. Kim oni są? To ANIMATORZY.

 

W piątek dwudziestego trzeciego listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się dziesiąty, jubileuszowy Powiatowy Dzień Animatora Kultury.

Kim jest animator kultury? Czy tacy ludzie są w ogóle potrzebni? Przecież kultura, którą trudno zaliczyć do wąskiego kanonu odbiorców mainstreamowowych dostępna jest dla wszystkich. Jednak, aby kultura na gruncie lokalnym rozwijała się horyzontalnie, aby była bliska, łączyła i zapraszała do wspólnego działania muszą znaleźć się ludzie, którzy w sposób otwarty na innych zachęca i włączą miejscową społeczność w nurt kulturalnych wydarzeń. I tacy są animatorzy kultury. W końcu animator to osoba odpowiedzialna, która potrafi poznać dane środowisko i dopasować do niego swoje działania bez żadnego pozycjonowania i wartościowania. To człowiek, który potrafi znaleźć lokalny wzór na sumę różnic działań artystycznych.

- Animator to człowiek, który nie chce być na świeczniku. W swoim wewnętrznym zaciszu sprawia, że wokół nas powstaje piękno – mówiła z kolei dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anna Kostrzewa.

W piątek dwudziestego trzeciego listopada do naszego miasta przyjechali ci wszyscy, dla których kultura jest nieodłączną częścią życia. To ludzie, którzy w lokalnych środowiskach wybijają się ponad często szarą przeciętność.

- Dziesiąty jubileuszowy Powiatowy Dzień Animatora Kultury uważam za otwarty – powiedział burmistrz Robert Kowalczyk.

Przyjechali do Miejskiego Ośrodka Kultury ci, którzy nie boją się nowych wyzwań, potrafią współpracować z innymi a także, gdy splot różnych okoliczności piętrzy trudności potrafią kontrolować swoje wewnętrzne emocje.

- Dziesięć lat temu założyliśmy, że w gminach Powiatu Radomskiego przy współpracy lokalnych samorządów będziemy wyszukiwać tych często cichych i niepozornych ludzi, dla których szerzenie kultury to nie tylko praca, ale i powołanie – powiedziała Anna Lipska z Miejskiego Ośrodka Kultury.

W tym roku Animatorami Kultury zostali: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Zakrzewiaki” – Gmina Zakrzew, Zespół „Wólczanki” Gmina Jedlińsk, Barbara Panek – Gmina Wolanów, Małgorzata Skwarek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Gmina Jastrzębia, Józef Fituch, który na scenie wystąpił wraz z zespołem „Fachmani” – Gmina Wierzbica, Zespół „Stępocianki” – Gmina Kowala, Weronika Fołtyn Dudziak – Gmina Gózd, Teresa Niewczas – Miasto i Gmina Iłża, Anna Kosuniak – Gmina Przytyk, Stowarzyszenie „Aktywni na Targowej” – Miasto i Gmina Skaryszew, Mariola Bocheńska – Gmina Jedlnia Letnisko, Zespół „Półborzanki” Gmina Pionki i Miejska Biblioteka Publiczna – Miasto Pionki.

Powiatowy Dzień Animatora Kultury to święto osób, które swoim zaangażowaniem i pracą upiększają codzienne życie, promując tradycję i kulturę. To święto ludzi nacechowanych pasją i wrażliwych na piękno. Dla nich były podziękowania i pamiątkowe statuetki ale i dla nich zagrali uczniowie Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Kozienicach Oddział Zamiejscowy w Pionkach.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster