piątek, 22 lutego 2019
poniedziałek, 29 października 2018 13:54   
WYSTAWA DLA NIEPODLEGŁEJ

Nasze miasto podejmuje i realizuje wiele inicjatyw dla godnego uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

Od kilku dni wzdłuż Alei Jana Pawła II można oglądać fotograficzno – przestrzenną wystawę plenerową nawiązującą do Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Wystawa, którą można oglądać już od kilku dni wpisuje się w cykl wielu imprez, które organizuje nasze miasto dla godnego i należytego uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na wystawę składa się około trzydziestu wielkogabarytowych plansz, które ukazują nasze miasto a przede wszystkim Państwową Wytwórnię Prochu w okresie największej dynamiki rozwojowej.

Wystawa plenerowa „Droga do niepodległości – okręg radomski” to również losy wielu światłych osób, które związane były z Państwową Wytwórnią Prochu, i które miały ogromny wkład nie tylko w rozwój samej Wytwórni, ale również i naszego miasta. Śmiśniewicz, Kałaska, Werner, Sudlitz, czy Lenc to nazwiska osób o niepodważalnych zasługach, które powinny wpisać się w trwałą pamięć każdego mieszkańca.

Wystawa to również historia rozwoju Państwowej Wytwórni Prochu, która w najlepszym okresie swojego rozwoju składała się z kilku fabryk w różnych miejscowościach ulokowanych na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Koncern PWP, którego centrala znajdowała się w Pionkach budowała, administrowała takimi fabrykami jak Fabryka Celulozy w Niedomicach, czy też Wytwórnia Prochu Nr 5 w Krajowicach.

Wystawa plenerowa „Droga do niepodległości – okręg radomski” zrealizowana została w ramach projektu „Spadkobiercy niepodległości” i dofinansowana ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”. Wniosek przygotowany został przez Wydział Promocji, Kultury, Turystyki i Aktywności Lokalnej Urzędu Miasta w Pionkach. Projekt graficzny wystawy opracował Piotr Pachocki.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster