niedziela, 26 maja 2019
poniedziałek, 11 czerwca 2018 14:52   
NAJPIERW SŁUŻYĆ NARODOWI

Różne były drogi do niepodległości, militarna, pozytywistyczna, czy też dyplomatyczna, istotne jednak, że nasi Ojcowie Niepodległości mieli jeden cel – Niepodległa Polska – mówił profesor Marek Wierzbicki.

 

Uczniowie z naszego miasta już od wielu lat zdobywają najwięcej mandatów na Sejm Dzieci i Młodzieży. Ich projekty edukacyjne są najlepsze w Polsce. To ogromne wyróżnienie i zaszczyt dla naszych uczniów i ich opiekunów.

W tym roku naszym młodym szkolnym parlamentarzystom nie było dane zasiąść w lawach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Drugi raz od 1994 roku zgromadzenie plenarne młodych parlamentarzystów zostało odwołane. W związku z tym z inicjatywy Burmistrza Miasta Pionki oraz Młodzieżowej Rady Miasta w Centrum Aktywności Lokalnej zorganizowana została Nadzwyczajna Sesja Sejmiku Dzieci i Młodzieży Pionki 2018.

- Niezmiernie jestem dumny, że w naszych murach Centrum Aktywności Lokalnej mogę powitać pionkowskich młodych parlamentarzystów – mówił tuż przed inauguracją Sejmiku Dzieci i Młodzieży Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik.

Obrady naszych parlamentarzystów jak na sejm przystało rozpoczęło się od trzykrotnego stuknięcia laską marszałkowską oraz odegraniem hymnu państwowego. Dlaczego obrady rozpoczęły się od trzykrotnego stuknięcia laską? Otóż zwyczaj ten symbolizuje trzy stany sejmowe dawnej Rzeczypospolitej, czyli Króla, Senat i Izbę Poselską.

Po oficjalnym rozpoczęciu obrad z niezwykle interesującym wykładem o rożnych drogach do odzyskania niepodległości wystąpił profesor Marek Wierzbicki. Przypomniał, że jeszcze na kilkadziesiąt lat przed rozbiorami Polska była największym krajem w Europie. I to Polska dyktowała warunki polityczne u gospodarcze na starym kontynencie.

- Na początku siedemnastego wieku byliśmy najpotężniejszym krajem w Europie. Jako państwo mocarstwowe dyktowaliśmy warunki innym krajom. W wielu dworach i pałacach oraz ośrodkach oświeconych język polski był językiem obowiązującym – mówił niezwykle barwnie profesor Marek Wierzbicki. Zgromadzeni z niezwykłym zainteresowaniem słuchali tego wystąpienia, bo chociaż wiele przedstawionych informacji jest powszechnie znana, ale umiejętność doboru faktów, sposób ich przedstawienie przez profesora Wierzbickiego sprawia, że takich wykładów słucha się z zapartym tchem

- Rozbiory Polski dla wielu i to w różnych środowiskach były szokiem. Chociaż Polska na długie lata zniknęła z mapy świata to jednak pozostał Naród Polski. Naród, których się jednoczył i w różny sposób starał się zachować naszą państwowość – kontynuował swą wypowiedź Marek Wierzbicki.

I jak podkreślał Marek Wierzbicki ten naród zachował swoją tożsamość. Chociaż była germanizacja, rusyfikacja a wcześniej powstania i klęski militarne to trzon narodowej tożsamości nie zaginął.

- Zaborcy za wszelką ceną starali się, aby sprawa Polska nie wróciła na arenę międzynarodową. Dopiero wybuch pierwszej wojny, kiedy to dotychczasowi zaborcy stanęli militarnie naprzeciwko siebie umożliwił nagłośnienie polskiej niepodległości – kontynuował swą wypowiedź Marek Wierzbicki. Zaznaczył, że różne środowiska obierały różne drogi do niepodległości Polski. Był ruch militarno wojskowy, który reprezentował Józef Piłsudski, pozytywistyczny bardziej ukierunkowany na tożsamość narodową Romana Dmowskiego, czy też typowo dyplomatyczny znakomitego artysty, ale przede wszystkim i patrioty, człowieka bez reszty oddanego sprawom niepodległości Ignacego Paderewskiego.

- Dla mnie bez wątpienia największym ojcem sukcesu niepodległości Polski był Józef Piłsudski. Umiejętnie połączył wiele kwestii w tym i wojskowych, dyplomatycznych a także i pracy organicznej na rzecz przywrócenia Polski na mamy świata – podsumował swoje wystąpienie profesor Marek Wierzbicki.

Nasi młodzi parlamentarzyści z pionkowskich szkół podczas obrad Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Dzieci i Młodzieży Pionki 2018 przedstawili swoje prace na podstawie, których ubiegali się o młodzieżowe mandaty poselskie. Jakub Grabowski i Filip Hrostek zaprezentowali postać księdza Kazimierza Lutosławskiego. Wcielili się w postać tego wybitnego Polska, który był nie tylko kapelanem, ale również i doktorem medycyny, teologii, jednym z twórców skautingu i harcerstwa, ale również i posłem na Sejm Ustawodawczy. Z kolei Katarzyna Warchoł i Izabela Osińska przedstawiły postać Ignacego Daszyńskiego – późniejszego Marszałka Sejmu. Później koleni nasi posłowie przedstawiali swoje prace.

Pionkowskiej Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Dzieci i Młodzieży towarzyszy wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster