sobota, 16 lutego 2019
środa, 16 maja 2018 10:52   
WNIOSEK O PIENIĄDZE NA SZPITAL U PREMIERA

Wniosek Starostwa Powiatowego w Radomiu w sprawie dotacji na modernizację pionkowskiego szpitala po pozytywnej opinii służb Wojewody Mazowieckiego trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Istnieje duża szansa, że wieloletni maraton dotyczący przebudowy pionkowskiego szpitala już wkrótce znajdzie swój pozytywny finał.

To co przez wiele lat było barierą nie do pokonania teraz wydaje się, że znajdzie swoje pozytywne zakończenie. Oczywiście mowa tu o środkach zewnętrznych na modernizację i przebudowę pionkowskiego szpitala. Sprawa ciągnie się od wielu lat.

- Temat modernizacji i doposażenia technicznego pionkowskiego szpitala regularnie już od ponad piętnastu lat spędza sen z powiek miejskim i powiatowym decydentom. Placówka organizacyjnie i prawnie znajduje się w strukturach Starostwa Powiatowego w Radomiu – pisaliśmy wielokrotnie od wielu lat.

Było wiele prób pozyskania środków na modernizację pionkowskiej placówki lecznictwa zamkniętego, lecz wszystkie kończyły się niepowodzeniem. Nawet tzw. RIT, który kilka lat temu wprowadził trochę optymizmu odszedł w zapomnienie.

Teraz jednak ma się to zmienić. Jak, bowiem dowiedziała się redakcja „Nad Zagożdżonką” wniosek Starostwa Powiatowego, który jest organem prowadzącym dla całego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w sprawie pozyskania środków zewnętrznych na modernizację szpitala po pozytywnej opinii służb wojewody znalazł się już w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Informację tę potwierdził wicestarosta Powiatu Radomskiego Leszek Margas.

- Siódmego marca tego roku złożyliśmy odpowiedni wniosek o dotację na przebudowę szpitala w Pionkach do Wojewody Mazowieckiego. Wniosek nasz został pozytywnie zaopiniowany przez służby wojewody i przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – powiedział nam aktualnie wicestarosta Powiatu Radomskiego Leszek Margas.

Sprawa realizowana jest więc niemalże w błyskawicznym tempie. Jednocześnie jak dodał wicestarosta decyzji z Kancelarii Premiera należy spodziewać się w ciągu kilku, może kilkunastu dni.

- Wszystko odbywa się w niemalże ekspresowym tempie. Pieniądze, bowiem jeżeli oczywiście zostaną przyznane muszą zostać wydatkowane jeszcze w tym roku – dodał Leszek Margas.

O jakie środki ubiega się Starostwo Powiatowe? Wniosek na dotację opiewa na około pięć milionów złotych. Jednocześnie starostwo z własnego budżetu zabezpieczyło już kwotę w wysokości ponad jednego miliona – 1 200 000 jako tak zwany wkład własny. Pieniądze te powinny wystarczyć zarówno na przebudowę jak i gruntowne wyposażenie oddziału chirurgicznego, bloku operacyjnego oraz budowę nowej izby przyjęć. Z kolei modernizacja oddziału ginekologicznego powinna być realizowana w drugim etapie.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że przebudowa oddziału chirurgicznego, bloku operacyjnego i budowa nowej izby przyjęć powinna oddalić widmo likwidacji szpitala o spokojnie myśleć o kontraktach z NFZ na kolejne lata. Obecny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach tak zwanej sieci szpitali obowiązuje do trzydziestego czerwca 2021 roku.

(r.f.)


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster