sobota, 23 marca 2019
poniedziałek, 16 kwietnia 2018 11:55   
PAMIĘĆ O BOHATERACH – GLORIA VICTIS

W niedzielę pod pomnikiem „Gloria Victis” odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające rozstrzelanie dziesięciu Polaków przez okupanta niemieckiego.

 

W tym roku mija siedemdziesiąt cztery lata od tragicznego wydarzenia, jakim było rozstrzelanie dziesięciu Polaków przez okupanta hitlerowskiego. Zaginęli za to, że byli Polakami, za to, że kochali swoją ojczyznę i byli patriotami. Egzekucji dokonano dwudziestego drugiego kwietnia 1944 roku.

Jan Cieślik, Adam Guzal „Jarema”, Józef Marek „Kier”, Mieczysław Marzysz, Stanisław Połeć „Cichy”, Władysław Rybka, Jan Wrona, Władysław Baran, Stanisław Podolski, Stefan Sztuka – oddali życie za Wolną Polskę.

Tradycyjnie jak co roku mieszkańcy naszego miasta spotykają się pod pomnikiem przy ulicy Zwoleńskiej, aby uczcić pamięć dziesięciu partyzantów, którzy zginęli za Wolną Polskę. Uroczystości zawsze były obecne w sercach Polaków, mieszkańców Pionek. Dla wielu ludzi takie słowa jak ojczyzna i patriotyzm są tak drogie, że samo ich brzmienie przejmuje ich dreszczem. Przy pomniku „Gloria Victis” brzmią szczególnie i warto tutaj je przypominać. I od dziesięcioleci miasto przypomina o tych tragicznych wydarzeniach.

- Dzisiejsze spotkanie jest wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny – mówił podczas homilii ksiądz Paweł Nowak. Uroczysta polowa Msza Święta celebrowana była przez czterech księży: księdza dziekana Stanisława Bujnowskiego, księdza proboszcza Wojciecha Tyburcego, księdza proboszcza Leona Czerwińskiego, księdza Stanisława Celeja oraz księdza Pawła Nowaka.

- Naród Polski nieprzerwanie od wieków zawsze był wierny Polsce, Bogu i Ojczyźnie – mówił dalej ksiądz Paweł Nowak. Podkreślił, że nasz naród doświadczył wielu cierpień podczas różnych wojen, zaborów, powstań niepodległościowych, czy w końcu podczas pierwszej oraz drugiej wojny światowej.

Po Mszy Świętej, która jest największym skarbem jaki Bóg ofiarował człowiekowi, gdyż to w Niej zawierają się największe Tajemnice naszej wiary odbyła się wojskowo patriotyczna część uroczystości.

- Od wielu lat gromadzimy się przy tym pomniku, aby oddać hołd tym, którzy polegli na Wolną Polskę. Dziś mamy się z czego cieszyć, gdyż żyjemy w wolnym kraju. Ale tę wolność zawdzięczamy między innymi tym, którzy siedemdziesiąt cztery lata temu w tym miejscu zostali rozstrzelani przez okupanta niemieckiego – mówił Burmistrz Miasta Romuald Zawodnik.

Podczas niedzielnej uroczystości Bożena Teperska, która aktywnie działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Pionkach wyróżniona została tytułem „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego. Wniosek do kapituły złożył radny powiatu Zbigniew Dziubasik. To zaszczytne wyróżnienie wręczył wicestarosta Leszek Margas, który podkreślił zasługi Bożena Teperskiej w kultywowaniu myśli i czynu patriotycznego.

Niedzielne uroczystości przy ulicy Zwoleńskiej odbyły się z udziałem kompanii honorowej z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Wystawiona została warta wojskowa a także odczytany został Apel Pamięci.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster