wtorek, 14 sierpnia 2018
czwartek, 12 kwietnia 2018 12:37   
MIŁOŚNIK PEJZAŻU OBCHODZIŁ JUBILEUSZ W GALERII WOLUMIN

Marcin Maciejczyk, artysta plastyk, miłośnik pejzażu obchodził swój jubileusz w Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W środę jedenastego kwietnia w Galerii „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się uroczysty wernisaż prac plastycznych Marcina Maciejczyka.

Malarstwo pejzażowe od dawna zajmuje się przedstawianiem krajobrazów miast i wsi. Artyści w różny sposób oddają specyficzny charakter aglomeracji, czy też małych urokliwych i klimatycznych miasteczek w konwencji realistycznej przestrzeni urbanistycznej, ale również w klimacie wizyjnych i czasami fantastycznych wizji z uwzględnieniem indywidualnego postrzegania rzeczywistości przez twórcę.

Galeria „Wolumin” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach z siedzibą przy ulicy Leśnej kolejny raz wpisuje się w artystyczny pełen twórczej ekspresji krajobraz naszego miasta.

- W naszym mieście jest wielu artystów. Mijamy ich na ulicach i często nie wiemy jakie wspaniałe prace są ich dziełem. Staramy się odszukać takie perełki i prezentujemy ich twórczość w naszej Galerii – mówiła na inauguracji wernisażu dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.

 

„Spacerkiem po miastach” to kolejna wystawa, która wpisuje się w kompleksową artystyczną i kulturotwórczą misję Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zaprezentowany na wystawie pejzaż miejski przenosi nas w świat często odległych miast. Możemy dostrzec charakterystyczne urbanistyczne klimaty Wenecji, ale i zawsze pięknego Krakowa. Twórca Marcin Maciejczyk a swojej plastycznej podróży przez miasta nie zapomina również o miejscach bardziej nam bliskich. Zobaczymy więc i Kazimierz Dolny i Radom, ale także i nasze rodzime Pionki.

- Maluję miejsca, które są dość dobrze znane. Nie ograniczam się jednak do ogólnych motywów miejskich. Sięgam również po miejsca, które z różnych względów są mi bliskie – mówił z kolei podczas swojego wernisażu artysta Marcin Maciejczyk.

Pewną niespodzianką przygotowaną przez twórcę była informacja, że w tym roku obchodzi swój jubileusz pracy artystycznej a szczególnie jubileusz pejzażu miejskiego.

- Już dwadzieścia lat temu zająłem się miejskim malarstwem pejzażowym. Pierwszy pejzaż miejski powstał, gdy byłem jeszcze uczniem liceum plastycznego – mówił dalej Marcin Maciejczyk.

 

Artysta plastyk Marcin Maciejczyk przygodę ze sztuką rozpoczął jeszcze w szkole podstawowej. Później kształcił się w słynnym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi jednak dyplom obronił na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej. Maluje techniką akwareli i tempery. Jednocześnie jedną z jego artystycznych pasji są komiksy. Jak sam podkreśla tworzy wówczas czasami trochę mroczny świat komiksem rysowany.

- Pejzaż zaprezentowany na wystawie „Spacerkiem po miastach” tylko pozornie przedstawia wszystkim dobrze znane widoki miast, konkretnych ulic czy zabudowań. Przede wszystkim to swobodna twórcza kreacja artysty, która uwzględnia jego indywidualne postrzeganie architektonicznej przestrzeni – powiedziała nam jedna z uczestniczek wernisażu.

(r.f.)


 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster