wtorek, 14 sierpnia 2018
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 12:16   
MISTRZOSTWA BOOGIE WRÓCIŁY DO PIONEK

Po kilku latach przerwy Mistrzostwa Polski Boogie Woogie wróciły do naszego miasta. Bez wątpienia, bowiem Pionki krajową stolicą tego najszybszego tańca świata.

Podczas Mistrzostw Polski nie mogło zabraknąć momentów dynamicznych, jak i trochę bardziej łagodnych a także tych, które niejednokrotnie przyprawiały o zawrót głowy. Ale takie jest boogie i rock nad roll.

W sobotnie popołudnie ponad pięćdziesięciu tancerzy rywalizowało o miano najlepszych podczas Mistrzostw Polski Boogie Woogie i Rock and Roll lat 50- tych. Do naszego miasta przyjechali tancerze z najlepszych klubów, którzy tańczą ten najszybszy taniec świata a także klasycznego rock and rolla.

Czym jest boogie woogie? O tym tańcu napisano już chyba wszystko. Ale przypomnijmy. To styl tańca wywodzący się z rodziny tańców swingowych takich jak lindy hop, charleston, rock and roll. Taniec ten uznawany jest oficjalnie za najszybszy taniec towarzyski świata.

 

Nasze miasto nie bez podstaw uznawane jest za krajową stolicę boogie woogie. To tu w Miejskim Ośrodku Kultury na początku lat dziewięćdziesiątych z inicjatywy Lidii Żuchowskiej powstał klub tańca „Kick” Pionki. Tancerze z tego klubu zdobywali i zdobywają najwyższe laury na krajowych i zagranicznych parkietach. „Kick” to rozpoznawalna i uznana marka.

- Pionki to już nie tylko tradycyjna płyta winylowa. To również boogie woogie i klub tańca „Kick” – mówił podczas otwarcia Mistrzostw Polski Burmistrz Miasta Pionki Romuald Zawodnik.

Ale w dzisiejszych mocno zelektronizowanych czasach taniec jedną z form kultury fizycznej, jest istotnym elementem wychowania dzieci i młodzieży. Różnorodność form tanecznych umożliwia wprowadzenie tańca dla wszystkich grup wiekowych i sprawnościowych. Taniec daje możliwości realizacji i ogromną satysfakcję. Bez wątpienia jest również pięknem samym w sobie.

- Taniec każdemu daje wielką radość. Daje radość zarówno zawodnikom jak i widzom, którzy podziwiają zawsze wspaniałe pary taneczne – mówiła z kolei dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anna Kostrzewa.

 

Do naszego miasta przyjechali więc tancerze z Boogie Opust Twist Chełm, Rock Time Kalety, Maraton Boogie Giedlarowa, SwingSteep.pl Warszawa oraz oczywiście na parkiecie nie mogło zabraknąć gospodarzy, czyli rodzimego klubu „Kick” Pionki. Zapewne dla wielu dużą niespodzianką był udział Grzegorza Kowalczyka, który swoje pierwsze kroki oraz krajowe i międzynarodowe sukcesy rozpoczynał w pionkowskim klubie. Później zmienił bary klubowe i obecnie z partnerką Marceliną Sroczyńską reprezentuje SwingSteep.pl Warszawa.

 

Oprócz tanecznej i sportowej rywalizacji nie mogło także zabraknąć dodatkowych atrakcji. Nieskrywany podziw licznej publiczności sprawili czterokrotni mistrzowie świata w rock and roll akrobatycznym Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło. Ich ekwilibrystyczne umiejętności można podziwiać bez końca. Oczywiście swym tańcem zachwyciła również Anna Głogowska i Marcin Olszewski. Oprócz tanecznego dynamizmu wprowadzili trochę nostalgii i dyskretnego uroku elegancji.

 

Po zaprezentowaniu się wszystkich par, które przebrnęły przez eliminacje i wystąpiły w finale przyszedł czas na podsumowanie i ogłoszenie wyników. W najmłodszej kategorii wiekowej „dzieci” i to nie było żadnego zaskoczenia najlepsza okazała się pionkowska para z klubu „Kick” Amelia Sąpór i Szymon Gogacz, drugie miejsce przypadło w udziale młodym tancerzom z Maraton Boogie Giedlarowa - Monika Ciryt i Szymon Miś a trzecie także zawodnikom z tego klubu: Daria Różycka i Daniel Wróbel. Nasza pionkowska para okazała się również najlepsza w grupie juniorskiej. Tu pierwsze miejsce wytańczyli Oliwia Michalska i Jakub Kozłowski – „Kick” Pionki, drugie Julia Lesicka i Szymon Dufek Boogie Opus Twist Chełm a na trzecim miejscu ponownie uplasowali się nasi z „Kick” Izabela Zawadzka i Jakub Olejarz. Kategorią seniorską bezapelacyjnie zdominowali tancerze z klubu SwingSteep.pl Warszawa. Zajęli trzy pierwsze miejsca: Zofia Załęska i Jakub Załęski – pierwsze miejsce, Marcelina Sroczyńska i Grzegorz Kowalczyk – drugie a trzecie wytańczyli Anna Rybarczyk i Artur Bajll. Z kolei w rock and rollu lat pięćdziesiątych na najwyższym stopniu podium stanęli Agata Brzozowska i Tomasz Brzozowski z Swing Stepp.pl Warszawa, na drugim miejscu uplasowali się Zofia Załęska i Jakub Załęski także z SwingSteep.pl Warszawa a trzecie miejsce przypadło w udziale tancerzom z Rock Time Kalety: Katarzyna Bodora i Adrian Kalus.

Mistrzostwa Polski Boogie Woogie oraz Rock and Roll lat 50-tych prowadziła Anna Przewoźniak, która jeszcze do niedawna związana była z poznańskim oddziałem Telewizji Polskiej.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster