środa, 19 września 2018
środa, 11 października 2017 13:12   
CIOTKA KLOTKA W BIBLIOTECE

Popularna pisarka znana między innymi, jako Ciotka Klotka z programu dla dzieci „Tik - Tak” Ewa Chotomska była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Pisarka, scenarzystka, autorka piosenek, a w końcu osobowość telewizyjna takich programów dla najmłodszych jak „Tik – Tak”, czy też „Domowe przedszkole” była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Na spotkanie z Ewą Chotomską zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej przyszli uczniowie z klasy IIIb Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1. Pani Ewa w kolorowym kapeluszu i z pięknym uśmiechem na twarzy opowiadała o sobie, o tym, co udało jej się zrobić przez te wszystkie lata dla dzieci. A twórczy dorobek Ewy Chotomskiej jest bardzo bogaty.

Na przestrzeni wielu minionych lat głównie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przy jej udziale powstawały takie popularne programy telewizyjne jak „Domowe przedszkole”, „Budzik”, czy też „Młynek”. Jednak największą popularność wśród najmłodszych przyniósł jest program telewizyjny „Tik – Tak”, gdzie wcieliła się w rolę niezapomnianej Ciotki Klotki.

Jednak Ewa Chotomska to nie tylko twórczyni programów telewizyjnych i scenariuszy, lecz również autorka piosenek takich jak „Szczotka, pasta, mydło lubi zabawę” oraz dobrze znanego utworu „Moja fantazja”. W swoim muzycznym dorobku ma ponad trzysta piosenek. Pani Ewa jest również autorką książek dla dzieci. Napisała między innymi „Zając Poziomka”, „Wiersze pod psem”, czy Kuchenny Alfabet w Zagadkach”.

Jednocześnie jak podkreśliła sama autorka już od wczesnego dzieciństwa towarzyszyły jej rymy, bo jej znana mama Pani Wanda Chotomska zawsze bawiła się w różne gry językowe. Podczas spotkania Ewa Chotomska zaszczepiła dzieci tą wspólną rymowaną układaną. Ponadto zachęciła je do zabawy w zgadywanki. Po każdej prawidłowej odpowiedzi uczniowie z klasy IIIb Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 otrzymywały od autorki różne słodkości. Spontanicznie i żywiołowo opowiadała o swojej pracy w telewizji, pisaniu tekstów do piosenek, a przekazywane przez nią treści dydaktyczne urozmaicone były wspólnym śpiewaniem i recytacją wierszy.

Ewa Chotomska urodziła się w Warszawie. Córka znanej poetki Wandy Chotomskiej. W roku 1983 założyła wspólnie z Andrzejem Markiem Grabowskim dziecięcy zespół „FASOLKI” . Występowała w programie telewizyjnym „Tik-Tak” emitowanym przez 17 lat. Nagrano w sumie 1600 odcinków.

(r.f.)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster