poniedziałek, 23 lipca 2018
wtorek, 01 sierpnia 2017 10:15   
WYSTAWA „WARSZAWA WALCZY” W BIBLIOTECE

„Warszawa walczy” to kolejna wystawa, która zorganizowana została w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Unikatowe, często wcześniej niepublikowane zdjęcia można oglądać w Filii Biblioteki przy ulicy Leśnej.

 

W tym roku wypada siedemdziesiąta trzecia rocznica Powstania Warszawskiego. Było to wydarzenie, które głęboko i boleśnie zapisało się na kartach naszej historii. Po wojnie przez całe dziesięciolecia Powstanie Warszawskie starano się wymazać z kart historycznej i ludzkiej pamięci.

Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach wpisuje się w ogólnokrajowe obchody 73 rocznicy Powstania Warszawskiego. Dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępniło fotografie przygotowana została wystawa zdjęć obrazujących walczącą stolicę i jej powstańców. Sugestywne fotografie eksponują ludzi wspólnie walczących z okupantem, ofiary, jakich wymagała od nich ta walka oraz obraz stolicy – miejsca, w których na oczach świata rozgrywała się ludzka tragedia.

„Warszawa walczy” – to fotograficzny rejestr powstania, gdzie można zobaczyć walki zbrojne na barykadach, zdobywanie poszczególnych budynków w tym legendarnego Prudentiala ale również fotoreporterzy Powstania Warszawskiego uchwycili życie codzienne umęczonej ludności cywilnej, zniszczone ulice przez wroga, domy, ruiny i zgliszcza.

Obraz powstańczej Warszawy składający się na wystawę „Warszawa walczy” to realistyczne obrazy z życia codziennego ludzi, którzy po latach niewoli chcieli żyć w wolnym kraju. Wystawa obrazuje praktycznie całość bohaterskiego zrywu. Od pierwszego sierpnia aż do upadku Powstania Warszawskiego poprzez fotograficzną podróż po zniszczonej, ale wyzwolonej Warszawie w 1945 roku.

Wystawa „Warszawa walczy” to nasz miejscowy hołd oddany Powstańcom, którzy pierwszego sierpnia 1944 roku rozpoczęli heroiczną walkę o wolność. Wystawę „Warszawa walczy” można oglądać od pierwszego do piętnastego sierpnia w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Leśnej.

(red)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster