środa, 19 grudnia 2018
poniedziałek, 13 listopada 2017 13:58   
UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W PIONKACH

Msza Święta, uroczystości patriotyczne przy „Legionówce”, wieczornica w Miejskim Ośrodku Kultury oraz historyczny wykład naukowy –w różnej formie mieszkańcy Pionek uczcili Święto Niepodległości.

 

Obchodziliśmy 99 – lecie odzyskania niepodległości. Jedenastego listopada 1918 r., po stu dwudziestu trzech latach zaborów, Polacy odzyskali prawo do samostanowienia i zrzucili rosyjskie, niemieckie i austrowęgierskie kajdany niewoli. Mieszkańcy Pionek w różnej formie obchodzili i uczcili ten wyjątkowy dzień.

W minioną sobotę miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Świętej Barbary, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta. Później uroczystości odbywały się przy „Legionówce”, gdzie od kilku lat z pomnika na miasto spogląda Marszałek Józef Piłsudski.

W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna złożyła na ręce Józefa Piłsudskiego pełnię władzy wojskowej. Negocjacje w tej sprawie trwały od przyjazdu Piłsudskiego do Warszawy 10 listopada 1918. Tego dnia udało się też wynegocjować z Niemcami wycofanie wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego oraz rozbroić niemiecki garnizon w Warszawie. 11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero 23 kwietnia 1937 roku, choć już od 1926 był dniem wolnym od pracy dla administracji rządowej. Faktycznie zaś Świętem Niepodległości dzień 11 listopada został w 1989 roku - od tego czasu obchodzony jest każdego roku.

- Wolność jest najpiękniejszym uczuciem. Uczuciem radosnym i dlatego należy cieszyć się wolnością – mówił podczas uroczystości przy „Legionówce” Burmistrz Miasta Romuald Zawodnik – Mieszkamy między swemi i to jest nasze najważniejsze dziedzictwo – mówił dalej Romuald Zawodnik.

Następnie modlitwę „Anioł Pański” odmówił ksiądz dziekan Stanisław Bujnowski oraz ksiądz kanonik Leon Czerwiński. Artystycznie uroczystości wzbogacone zostały przez Monikę Boryczka oraz góralski zespół „Ondraszki”, który w swym wykonaniu zaprezentował między innymi zawsze przejmującą swym patriotyzmem „Rotę”.

Przy „Legionówce” odbył się Sztafetowy Bieg Niepodległości, w którym udział wzięli uczniowie pionkowskich szkół z spadkobiercy międzywojennych szwoleżerów, czyli Ochotniczy Oddział Kawaleryjski w barwach 22. Pułku Ułanów Podkarpackich zaprezentował pokaz jazdy kawaleryjskiej. Jednocześnie tak, jak co roku liczne delegacje z rożnych organizacji i stowarzyszeń złożyły wieńce i wiązanki.

W godzinach popołudniowych w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowana została patriotyczna wieczornica. I jak zaznaczyła dyrektor MOK-u Anna Kostrzewa scenariusz został tak określony, aby przedstawić różne współczesne formy patriotyzmu.

- Bycie Polakiem to wielka odpowiedzialność. Jesteśmy narodem, który na przestrzeni wieków wiele przeżył i doświadczył. Dziś patriotyzm możemy przedstawiać w rożnej formie. Dlatego dziś przygotowaliśmy pewne spektrum, które odzwierciedla różne aspekty i możliwości Narodowego Święta Niepodległości – mówiła podczas wieczornicy Anna Kostrzewa.

Podczas wieczornicy wykład „Harcerstwo na obczyźnie Siłą Niepodległości” przedstawił profesor Marek Wierzbicki.

- Jedenasty listopada 1918 roku był dopiero początkiem na naszej długiej drodze do wolności. Musimy pamiętać, że po stu dwudziestu trzech lata zaborów polskie ziemie były zniszczone i wyeksploatowane przez zaborców. Społeczeństwo było biedne a gospodarka mocno zacofana – mówił profesor Marek Wierzbicki. Gdy przyszła z kolei II Wojna Światowa wiele osób musiało wybrać emigrację. To między innymi w różnych obcych krajach ponownie odrodził się polskie harcerstwo.

- Już w 1941 roku aktywnie działał Związek Harcerstwa Polskiego na Bliskim Wschodzie. Na rzecz harcerskiej młodzieży w wielu krajach takich jak Palestyna, Indie, Tanzania, ale również w dalekim Meksyku pracowało w sumie trzystu instruktorów. Mimo ogromnych różnic odległościowych zadbano, aby wszędzie obowiązywał ten sam kodeks instruktorski – mówił niezwykle przejmująco profesor Marek Wierzbicki. Prelekcji profesora towarzyszyło otwarcie wystawy „Przez Morze Czerwone. Rzeczpospollita Polska na uchodźstwie 1945 – 1990”.

Ale wieczornica ukazała także współczesne formy patriotyzmu. Patriotyzm młodego pokolenia artystycznie przedstawili twórcy z Klubu Literatura i Kultura, który działa w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na zakończenie wieczornicy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta wystąpił góralski zespół „Ondraszki”.

Tegoroczne Obchody zostały wsparte finansowo przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach realizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej projektu “Niepodległość i Patriotyzm”.

ROMAN FIDO

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster