Uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

03.09.2024 Tekst przeczytasz w 4 min.

W niedzielę 1 września na Cmentarzu Nowym w Pionkach odbyły się uroczyste obchody upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami w uroczystościach wzięli także udział przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich oraz parlamentarzyści.

1 września to data szczególna w sercach Polaków, podobnie jak 17 września – wówczas bardziej niż kiedykolwiek doceniamy to, że możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju, wolnym od okupantów, od wojny niosącej ofiary, ale wspominamy również tych, którzy w obronie Ojczyzny oddali swe życie.

W hołdzie poległym

Mieszkańcy Pionek oraz licznie przybyli goście uczcili pamięć poległych w II wojnie światowej, oddając im hołd na Górce Zasłużonych na cmentarzu parafialnym. Punktualnie o godz.16:00 rozpoczęła się polowa msza święta w miejscu szczególnym dla Pionkowian. To miejsce symbolizuje nie tylko poległych w walce z okupantem na naszej ziemi, ale także wszystkich, którzy walczyli w obronie Polski.

Życzymy przedstawicielom wojska, którzy tutaj z nami są, abyście nigdy nie musieli zdawać takich egzaminów, jak zdawali ci, którzy leżą na tej górze – mówił proboszcz pw. św. Barbary Robert Kowalski. – Oby pokój chrystusowy wlany był w serca każdej i każdego z nas, byśmy nigdy nie doprowadzili do takiej eskalacji, choć jest przecież tak blisko nas wojna.

Wśród zgromadzonych: burmistrz miasta Pionki Łukasz Miśkiewicz, wiceburmistrz miasta Pionki Magdalena Hensoldt-Fyda, sekretarz Ewa Kalinkowska, radni Rady Miasta Pionki, przedstawiciele Rady Gminy Pionki i Powiatu Radomskiego, Sejmiku Województwa Mazowieckiego Edyta Wietrak i Magdalena Murawska, parlamentarzyści: przedstawiciel Agnieszki Górskiej, Mirosław Maliszewski i Marek Suski, proboszcz parafii pw. św. Barbary Robert Kowalski, proboszcz parafii pw. NMPKP Mariusz Wincewicz oraz komendant Garnizonu Radom, samorządowcy, przedstawiciele kombatantów zrzeszonych w stowarzyszeniach, dyrektor badań historycznych IPN prof. dr hab. Marek Wierzbicki, duchowieństwo, dyrektorzy i pracownicy pionkowskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz miejskich jednostek, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, młodzież szkolna, nauczyciele, członkowie instytucji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, przedstawiciele związków zawodowych i wielu mieszkańców miasta i okolic.

Pamięć o bohaterach

Obchody rozpoczęły się polową mszą świętą w intencji ofiar II wojny światowej, którą poprowadził ks. Robert Kowalski. Bezpośrednio po mszy żołnierze z 42. Bazy Lotnictwa Szkolonego w Radomiu wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę – symbol niepodległości i wolności naszego narodu. Był to szczególnie doniosły moment uroczystości, po którym odegrano hymn państwowy.

Pamięć o przeszłości nakazała nam spotkać się w tym miejscu, aby uczcić bardzo ważną datę, kiedy to hitlerowskie Niemcy dokonały napadu na Polskę – mówił burmistrz Łukasz Miśkiewicz. – Dziś obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości, który przesądził o losach milionów ludzi. Pamiętajmy o heroizmie naszych bohaterów walczących o wolność i niepodległość. Pamiętajmy o tych, którzy stracili życie w obronie naszej ojczyzny. Pamiętajmy o żołnierzach i cywilach. Naród, który zapomina o swojej historii jest narodem skazanym na zagładę. Nie możemy o tym zapomnieć, jak wielką cenę nasz naród zmuszony był zapłacić za naszą obecną niezależność, pokój i wolność. Gdyby nie siła połączona z determinacją przodków, świat w obecnym kształcie nigdy by nie istniał. Mówiono wówczas, że we krwi każdego Polaka płynie czysta odwaga i gotowość do poświęcenia wszystkiego w imię najwyższej wartości, którą była ojczyzna. Ta stanowczość budziła trwogę w sercach wrogów, łączyła naród w całość. Nie musimy już walczyć, ale naszym obowiązkiem jest pamiętać i nieść świadectwo niezłomnej postawy i heroizmie. Składamy dzisiaj hołd bohaterom z głęboką wiarą, że dzięki ich ofierze zbudujemy silniejszą i bezpieczniejszą Rzeczpospolitą. O was, którzy prawdziwie walczyliście w czasach największego zagrożenia istnienia narodu, zawsze będziemy pamiętać. Dziś zaś w obliczu rosnących konfliktów na świecie pamiętajmy o jedności i solidarności, szacunku do drugiego człowieka. Pozwólmy, by pamięć o II wojnie światowej stała się także przestrogą i inspiracją do kontynuowani pokoju i tolerancji. Chwała bohaterom!

Apel pamięci i salwa honorowa

Żołnierze z 42. Bazy Lotnictwa Szkolonego w Radomiu, obecni podczas miejskich uroczystości, przywołali pamięć bohaterów, którzy w 1939 r. oddali życie za ojczyznę. Pochylając głowy w skupieniu i zadumie obecni przy Górce Zasłużonych oddali cześć i złożyli hołd wszystkim naszym rodakom, dla których ojczyzna do ostatniej chwili życia była dobrem najwyższym, a swoją ofiarą poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła.

Wzywam wszystkich bohaterskich żołnierzy, którzy w 1939 roku przeciwstawili się niemieckiej i sowieckiej agresji. Stańcie do apelu! Chwała bohaterom!

W hołdzie poległym w czasie II wojny światowej, żołnierze oddali salwę honorową, która zawsze porusza serca i wywołuje poczucie wdzięczności, że są wśród nas ludzie gotowi stanąć w obronie granic Rzeczpospolitej. Delegacje oddały hołd sztandarami, a w asyście żołnierzy przedstawiciele różnych ugrupowań i organizacji złożyli kwiaty i znicze na grobach żołnierzy i powstańców.

Podczas obchodów przekazujemy kolejnym pokoleniom ważną lekcję: nigdy więcej nie możemy sobie pozwolić na to, by być bezbronnymi, szczególnie że za naszą wschodnią granicą wciąż trwa wojna Rosji z Ukrainą.
 

Zobacz także

Woda w całym mieście bezpieczna do użytku
Woda w całym mieście bezpieczna do użytku
Pilny komunikat burmistrza
Pilny komunikat burmistrza
Komunikat dot. dostarczania wody na osiedla
Komunikat dot. dostarczania wody na osiedla
Aktualizacja obszarów i ulic objętych obecnością bakterii z grupy coli oraz enterokoków
Aktualizacja obszarów i ulic objętych obecnością bakterii z grupy coli oraz enterokoków
Winylomania – powrót do analogowego brzmienia
Winylomania – powrót do analogowego brzmienia