czwartek, 22 sierpnia 2019
wtorek, 08 czerwca 2010 11:17   
TAM GDZIE PAMIĘĆ CIĄGLE ŻYWA

W dniu 2 czerwca uczniowie ZSP nr 1 w Pionkach wzięli udział w wycieczce do obozu koncentracyjnego w Majdanku oraz Kozłówki.

 

 

Po dotarciu do Majdanka zostaliśmy oprowadzeni po terenie tamtejszego obozu. Pani przewodnik przybliżyła nam panujące tam warunki i pokazała wiele miejsc wywołujących dreszcze. Atmosfera obozu dała się czuć wszędzie, wywołując u nas pełne zgrozy wyobrażenie o tamtym miejscu. Największe wrażenie zrobiło na nas krematorium. Widzieliśmy prycze więźniów, włosy oraz buty które są realnymi dowodami na to, że Majdanek to nie tylko czcze opowieści. Dzieje tego obozu są nierozerwalnie połączone z historią II wojny światowej, a w szczególności z polityką zagłady Żydów i Słowian, koncepcją generalnej germanizacji niektórych miast regionu oraz akcją wysiedleńczą prowadzoną na szeroką skalę. Kolejnym przystankiem był Kozłówek w którym główną atrakcją jest słynny pałac Zamoyskich. Wewnątrz znajduje się pełne wyposażenie, które nie zmieniło się od momentu ostatniego właściciela. Pałac zachował autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku w tym: plafony, piece z kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber. Wielkie i zaskakujące wrażenie zrobił na nas park-ogród, w którym czuło się cos szczególnego, starego. Był on ogromny oraz bardzo zadbany. Wracając już do domu zajechaliśmy do restauracji, gdzie zdziwiły nas szczególnie wielkości posiłków. Pożywieni i w radosnym nastroju dotarliśmy do Pionek.

 

Kinga Molendowska

Weronika Wołos

 

 

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster