Szachy błyskawiczne. Turniej w Pionkach

28.11.2021 Tekst przeczytasz w 2 min.

27 listopada 2021 r. w mieście Pionki odbył się pierwszy Turniej o Puchar Burmistrza Miasta Pionki w szachach błyskawicznych. Wydarzenie przyciągnęło szachistów w różnym wieku z różnych części Polski, ale także gości z zagranicy. Wyjątkowa impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Czym są szachy błyskawiczne? Partia szachowa, w której każdy z zawodników ma nie więcej niż 10 minut na całą partię. W środowisku szachowym popularnym określeniem partii błyskawicznej jest blitz. Przeciwnicy mają do dyspozycji łączny niewielki czas do namysłu, rozłożony na całą partię - zazwyczaj jest to 5 minut lub 3 minuty z dodatkiem 2 sekund po każdym posunięciu.

Szachy błyskawiczne to doskonała okazja by sprawdzić swój kunszt i refleks, ale przede wszystkim jest to widowisko dla oglądających ponieważ partie rozgrywane są szybko. W tych rozgrywkach termin „refleks szachisty” nabiera zupełnie innego znaczenia.

Podczas I Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Pionki, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach przy ul. Zakładowej 5, zawodnicy w różnym wieku walczyli o nagrody pieniężne i rzeczowe.

Do rywalizacji w „królewskiej grze” zasiedli zarówno amatorzy, juniorzy zaczynający swoją przygodę z szachami jak również zawodnicy mogący się tytułować międzynarodowymi mistrzami. Przy szachownicach u Puchar walczyło 24 zawodników między innymi z Warszawy, Lublina, Kielc, Płocka oraz przedstawiciele naszego miasta. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwał doświadczony sędzia Jacek Sieczkowski.

W rozgrywkach przeprowadzonych systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 11 rund, nie zabrakło emocji. Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej partii. Dla kibiców zgromadzonych na sali z pewnością interesujące było tempo rozgrywki. Każda z rund trwała bowiem nie dłużej niż 6 minut.

Ostatecznie Puchar Burmistrza Miasta Pionki trafił w ręce Piotra Mickiewicza, zawodnika klubu UKS TSz Zieloni Zielonka. Drugie miejsce wywalczył Igor Kowalski z KS Laura Chylice. Stawkę na podium uzupełnił zawodnik z Ukrainy Ignat Bogdanov.

Atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe otrzymali zawodnicy, którzy uplasowali się na miejscach 1-10. Wyróżniony został także: Najlepszy Junior (Bartosz Paniec) oraz Najlepszy Zawodnik z Pionek (Tomasz Stopka). Rozlosowana została także nagroda specjalna Burmistrza Miasta Pionki. Nagrody dla najlepszych wręczyli: Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk, radni: Włodzimierz Szałabaj i Krzysztof Bińkowski, członek zarządu PWKC Michał Golbert oraz przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Bogdan Tosza.

 

I Turniej o Puchar Burmistrza Miasta Pionki w Szachach Błyskawicznych, który niewątpliwie okazał się sukcesem, mógł odbyć się dzięki współpracy: Burmistrza Miasta Pionki, Pionkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Kultury, Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczego oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Choć szachy nie są wyłącznie domeną mężczyzn, to w I Turnieju udział wzięli wyłącznie panowie. Wydarzenie cieszyło się popularnością wśród grających, wyjątkowością tempa gry dla obserwujących, więc liczymy na to, że II Turniej o Puchar Burmistrza Miasta Pionki w szachach błyskawicznych spotka się z zainteresowaniem ze strony kobiet.

Zobacz także

Zaszczep swojego pupila
Zaszczep swojego pupila
Ruszyły prace przy przebudowie ul. Targowej
Ruszyły prace przy przebudowie ul. Targowej
Apel o niedokarmianie zwierząt
Apel o niedokarmianie zwierząt
Napisz wiersz dla Babci i Dziadka - konkurs dla dzieci
Napisz wiersz dla Babci i Dziadka - konkurs dla dzieci
Wycofanie dotacji na kotły węglowe
Wycofanie dotacji na kotły węglowe