Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Z Czarnego Krążka” to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które co roku gromadzi wokalistów z całej Polski. Edycja 2026 odbędzie się w dniach 24–25 kwietnia 2026 roku w Pionkach, w Miejskim Ośrodku Kultury.Festiwal nawiązuje do złotej ery polskiej muzyki rozrywkowej – czasów płyt winylowych, czyli tzw. „czarnych krążków”. Uczestnicy prezentują własne interpretacje utworów z lat 1957–1990, przywołując największe przeboje polskiej sceny muzycznej.
Program wydarzenia:
• 24 kwietnia 2026 – przesłuchania konkursowe uczestników
• 25 kwietnia 2026 – uroczysta gala finałowa
Gwiazdą, która uświetni galę finałową 25 kwietnia, będzie wybitna polska wokalistka Krystyna Prońko.
O artystce:
Krystyna Prońko to jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej – wokalistka jazzowa i estradowa, kompozytorka oraz pedagog. Popularność zdobyła w latach 70. i 80., wykonując takie utwory jak „Jesteś lekiem na całe zło” czy „Deszcz w Cisnej”. Jej działalność artystyczna przypada na okres, w którym muzyka w Polsce była rozpowszechniana głównie na płytach winylowych tłoczonych przez państwowe wytwórnie, takie jak Pronit. To właśnie w takich tłoczniach powstawały „czarne krążki”, dzięki którym twórczość artystki docierała do szerokiej publiczności w całym kraju. Krystyna Prońko od lat aktywnie koncertuje i kształci młodych wokalistów, a jej dorobek stanowi ważną część historii polskiej muzyki rozrywkowej.
Informacje organizacyjne:
Na galę finałową obowiązują wejściówki.
Laureaci konkursu 2026 otrzymają wejściówkę dla siebie oraz osoby towarzyszącej.
Pozostałe wejściówki są bezpłatne. Każda osoba może otrzymać jedną wejściówkę.
Wejściówki będą dystrybuowane w dwóch terminach:
• 15 kwietnia 2026 r. od godz. 18:00 – rozdanie wszystkich wejściówek przeznaczonych dla mieszkańców,
• 22 kwietnia 2026 r. o godz. 18:00 – rozdanie wejściówek niewykorzystanych w pierwszym terminie oraz wejściówek zwróconych przez zaproszonych gości (partnerów i współorganizatorów festiwalu), którzy zrezygnowali z udziału.
Bardzo zależy nam, aby wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w gali finałowej, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc liczba wejściówek jest ograniczona - jednej osobie przysługuje jedna wejściówka.
Sala widowiskowa dysponuje 200 miejscami na widowni, z czego 150 wejściówek zostanie udostępnionych publiczności.
Festiwal to nie tylko rywalizacja, ale także święto muzyki i spotkanie z klasyką polskiej piosenki, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności.
Organizatorem festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. Współorganizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach.
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pionki Pana Łukasza Miśkiewicza.
Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Powiatu Radomskiego, a partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Lokalna Kurier Pionkowski, Radio Radom, Radio Rekord 106.FM, Telewizja Dami, Portal CoZaDzien.pl, Bezpłatny Tygodnik „7 Dni”, Echo Dnia.





