wtorek, 22 września 2020
poniedziałek, 07 września 2020 15:00   
BALLADYNA NA PLACU KONSTYTUCJI

BALLADYNA NA PLACU KONSTYTUCJI

Narodowe Czytanie wróciło na Plac Konstytucji 3-go Maja. W tym roku usłyszeliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu było tegoroczną lekturą Narodowego Czytania. W tradycyjnym miejscu, na placu Konstytucji 3-go Maja dramat Juliusza Słowackiego czytali uczniowie szkół średnich.

- W dniu dzisiejszym w całej Polsce odbywa się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. To już dziewiąta edycja krajowa a siódma, w której bierze udział Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach – mówiła podczas inauguracji pionkowskiej edycji Narodowego Czytania dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.

Przypomniała, że w minionych latach znakomici mieszańcy Pionek czytali między innymi fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, czy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Z kolei w ubiegłym roku w całym kraju czytane były nowele polskich pisarzy.

„Balladyna” – to klasyczny polski dramat, który niejednokrotnie porównywany jest do szekspirowskiego geniuszu.  Historia dwóch sióstr, Aliny i Balladyny, w których zakochuje się książę Kirkor wystawi ich więź na najwyższą próbę. Ujawnienie mrocznej natury, marzenia o królewskim tronie, władzy i bogactwie popchną jedną z nich do krwawych zbrodni.

- Zatrzymajmy się choć na chwilę, aby wsłuchać się w treść „Balladyny”. Dziś tu na Placu Konstytucji 3-go Maja uczniowie szkół średnich przeczytają dla Państwa akt pierwszy dramatu Juliusza Słowackiego – mówiła dalej Marta Kwapisiewicz.

W sobotę piątego września na Placu Konstytucji 3-go Maja „Balladynę” czytali uczniowie pionkowskich oraz radomskich szkół średnich: Amelia Marczewska Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Pionki, Eliza Wosztyl Liceum Ogólnokształcące Pionki, Karolina Zawadzka III Liceum Ogólnokształcące Radom, Julia Janas X Liceum Ogólnokształcące Radom, Angelika Mucha CKZiU Pionki, Aleksander Oleszczuk III Liceum Ogólnokształcące Radom, Natalia Wanat I Liceum Ogólnokształcące Radom, Maciej Plaskiewicz CKZiU Pionki, Julian Warchoł CKZiU Pionki, Radosław Warchoł CKZiU Pionki, Tomasz Zawodnik CKZiU Pionki.

W przygotowanie uczniów do Narodowego Czytania, gdzie dla wielu było to pierwsze publiczne wystąpienie zaangażowali się również pionkowscy nauczyciele: Dorota Jończyk i Katarzyna Grzywacz Bielecka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Marzena Bańkowska i Aleksandra Gronczyńska z Liceum Ogólnokształcącego. Wsparcia udzielił również Miejski Ośrodek Kultury i dyrektor tej placówki Agata Chmielewska.

W organizację oraz sprawne przeprowadzenie pionkowskiej edycji Narodowego Czytania zaangażowani byli oczywiście również wszyscy pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w tym w szczególności Magdalena Chołuj i Agata Sotowska.

- Dziękuję wszystkim za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu i już teraz zapraszam za rok – podsumowała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Marta Kwapisiewicz.

(MBP)

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster