wtorek, 22 września 2020
poniedziałek, 17 sierpnia 2020 18:54   
Nowy autobus już od września

Nowy autobus już od września

Nowy miejski autobus wyjedzie na nasze ulice wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Wszyscy mieszkańcy Pionek będą mogli w komfortowych warunkach korzystać z komunikacji miejskiej całkowicie za darmo.

Zanim jednak autobus rozpocznie regularne kursy, władze miasta Pionki chcą by mieszkańcy mogli w dwa ostatnie weekendy wakacji bezpłatnie wykorzystać nowy autobus jako środek transportu by dotrzeć do Ośrodka Staw Górny.

Początkowo radni sceptycznie podeszli do propozycji zakupu nowego pojazdu na potrzeby komunikacji miejskiej, chociaż każdego dnia korzysta z niej spora część mieszkańców – głównie seniorzy oraz młodzież szkolna. Wysłużony autobus jest z 2005 r. i każdego miesiąca ulega awarii. Koszty naprawy przewyższają zyski ze sprzedaży biletów. Burmistrz zaproponował aby dla bezpieczeństwa, a przede wszystkim dla wygody mieszkańców zakupić niskopodłogowego pojazd i zlikwidować opłatę za przejazd wzorem innych miast. Radni proponowali jednak przeniesienie środków finansowych na remontu dróg i chodników, a nie na komunikację miejską uważając, że stary autobus można jeszcze przez kilka lat remontować.

Przy wyborze nowego pojazdu na potrzeby komunikacji miejskiej brane pod uwagę były różne opcje, także skorzystanie z dofinansowania z NFOŚiGW, ale wkład własny dla takiego przedsięwzięcia przerasta możliwości budżetowe miasta. NFOŚiGW dofinansowuje w 50% zakup dwóch autobusów elektrycznych i stację ładowania – koszt ok. 4,3 mln zł. Rozważany był też zakup pojazdu hybrydowego, ale tu cena waha się w granicach 1,3 mln zł. Miasto zdecydowało się na zakup autobusu niskopodłogowego z miejscami dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych.

Nowy autobus już od września

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster