wtorek, 22 września 2020
poniedziałek, 17 sierpnia 2020 18:38   
Inwestycje w mieście

Inwestycje w mieście

Kilka dni temu burmistrz podpisał umowę na przebudowę ul. J. Słowackiego w Pionkach oraz zapowiedział przy okazji tej inwestycji również remont ul. Krzywej (łącznik Al. Jana Pawła II i ul. J. Słowackiego). Ale to nie wszystkie inwestycje w naszym mieście.

Planowana przebudowa ul. J. Słowackiego obejmować będzie odcinek od ul. S. Żeromskiego do ul. Zakładowej. Projekt zakłada budowę nowej nawierzchni asfaltowej, przebudowę ciągów pieszych (chodników) oraz budowę ścieżki rowerowej dwukierunkowej z utworzeniem pasa zieleni izolacyjnej, a także budowę odwodnienia - kanalizacji deszczowej. Łącznie przebudowane zostanie 6 skrzyżowań ul. J. Słowackiego z ulicami: Zakładową, Przemysłową, Placem Konstytucji 3 Maja, M. Konopnickiej, E. Orzeszkowej i S. Żeromskiego. Wraz z ul. J. Słowackiego zostanie przebudowana ul. Krzywa, która biegnie od ul. AL. J. Pawła II do ul. J. Słowackiego. Realizacja zadania rozpocznie się w bieżącym roku i potrwa do końca 2021 r.

W bieżącym roku zostaną również wybudowane dwie nowe ulice miejskie: ul. Wiśniowa i ul. Dziewiątego. Przygotowano dokumentację projektową dla tych ulic, która obecnie czeka na pozwolenie na budowę. Planowana realizacja obydwu inwestycji to IV kwartał 2020 r.

Na kompleksową modernizację czeka ul. Targowa przy której znajduje się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5. W ramach zadania mają powstać między innymi bezpieczne przejścia dla pieszych, zatoki postojowe, ciągi piesze wraz ze ścieżką rowerową. Wniosek o przebudowę tej ulicy został już zgłoszony do programu Funduszu Dróg Samorządowych.

Na terenie miasta trwają również inwestycje związane z remontami i przebudową miejskich chodników:

  • przebudowano pierwszą część chodnika przy ul. Sienkiewicza na odcinku ul. Leśna – ul. A. Asnyka,
  • wyremontowano chodnik przy Alejach Lipowych wzdłuż bloku nr 14 (wraz z podjazdami do sklepów mieszczących się na parterze budynku),
  • wyremontowano chodnik przy ul. A. Guzala przy udziale spółdzielni mieszkaniowych,
  • zakończył się remont chodnika przy ul. A. Asnyka,
  • trwa przebudowa zatok postojowych przy ul. Bohaterów Studzianek.
Inwestycje w mieście

Jeszcze w tym roku kalendarzowym planowana jest budowa zatok postojowych przy ul. Konopnickiej oraz remont chodnika przy ul. Dębowej.

Samorząd aktywnie działa w celu poprawy bezpieczeństwa. Na istniejących drogach zamontowano progi zwalniające na ul. Polnej oraz ul. Chemicznej, o które mieszkańcy wnioskowali od kilku lat. Obecnie trwa opracowanie projektu organizacji ruchu przy ul. Augustowskiej.

Samorząd planuje również wspólną inwestycję ze spółdzielnią Wspólny Dom, czyli remont chodnika i zatok postojowych przy ul. Bohaterów Studzianek.

– Niektórzy mówią, że osiedle Chemiczna, to zapomniane osiedle. Chcę powiedzieć, że na pewno ani ja, ani moi współpracownicy o tym osiedlu nie zapomnieliśmy, wręcz przeciwnie – mówi burmistrz Robert Kowalczyk. – Wspólnie z panem radnym Grzegorzem Wąsikiem budujemy nowy chodnik, a także powstaną nowe miejsca parkingowe. I to nie wszystko co chcemy na tym osiedlu jeszcze zrobić, bo wiele propozycji mieszkańców tego osiedla uznaliśmy za bardzo słuszne i zasadne.

Inwestycje w mieście

Oprócz wspomnianego remontu chodnika wzdłuż ul. Boh. Studzianek powstaną wreszcie miejsca postojowe, ale także plac zabaw dla dzieci w miejscu istniejącej siłowni plenerowej, która zostanie przeniesiona za ogrodzenie placu. Mieszkańcy, szczególnie ci z małymi dziećmi, wystąpili z petycją o budowę takiego miejsca i już w tej chwili wykonywany jest projekt przy uzgodnieniach z prezesami obydwu spółdzielni mieszkaniowych. Planowany termin oddania placu zabaw dla najmłodszych mieszkańców osiedla, to rok 2021.

Inwestycje w mieście

Zakończyła się modernizacja Placu Konstytucji wraz z nową fontanną, która zgodnie z projektem Zielone Pionki ma tworzyć mikroklimat w tym miejscu. Niestety dysze tworzące mgiełkę zostały uszkodzone i chwilowo, na czas naprawy, fontanna nie działa.

Na Placu Konstytucji stanęły nowe ławki, pojawiły się tzw. enklawy zieleni z nasadzeniami oraz pergole z kwiatami. Plac zyskał nowy blask, szczególnie gdy zniknęły drewniane budki handlowe, i stał się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców. Sosny i brzozy nie wszystkim przypadły do gustu, ale tworzą ciekawy klimat, przypominający o tym, że Pionki to miasto, które powstało w lesie.

Inwestycje w mieście

Trwa również termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Tym razem docieplane są ściany zewnętrzne po to by osiągnąć efekt energetyczny. W planach jeszcze inne inwestycje o które wnioskują mieszkańcy miasta.

Inwestycje w mieście

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster