wtorek, 22 września 2020
piątek, 14 sierpnia 2020 17:20   
Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

W dniu 14 sierpnia przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach stanęła plenerowa, niezwykle ciekawa wystawa IPN „TU rozdziała się Solidarność”, która dokumentuje także narodziny tego wyjątkowego ruchu społecznego w naszym mieście.

Latem 1980 roku Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi. W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z ładzą komunistyczną, ale od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień. Nie tylko w Gdańsku, lecz także w kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się Solidarność, która zmieniła bieg historii.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

Wystawa prezentowana jest przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Radomskiej i by zapoznać się z treścią wystarczy podejść bliżej. Każda plansza wystawy jest odrębnym plakatem nawiązującym do plakatów i transparentów z okresu strajków.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

Takie wystawy pojawia się na terenie całego kraju, a lokalnie prezentować będą narodziny Solidarności w danym mieście. Także w Pionkach pojawiły się plakaty i fotografie z powstawania ruchu robotniczego. Mamy więc pamiątkę z uroczystej mszy świętej na terenie stadionu, podczas której poświęcony został sztandar ufundowany ze składek związkowych i indywidualnych datków pracowników ZTiF „Pronit”. Wówczas poświęcono także „Krzyż Pamięci” za pracowników, którzy zginęli na posterunkach pracy. Krzyż ten ustawiono na terenie „Pronitu” i do dziś jest ważnym symbolem nie tylko samej „Solidarności”, ale ludzi, którzy zginęli pracując w zakładach.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

Struktury związku zaczęły powstawać w Pionkach po strajkach, które przeszły przez województwo radomskie we wrześniu 1980 r. Akcje strajkowe zorganizowano m.in. w Chemomontażu. W Zakładzie Tworzyw i Farb „Pronit” 2 października 1980 r. powstał Komitet Robotniczy, który 11 października przekształcił się w Tymczasowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. W tym czasie trwała bliska współpraca związkowców z Pionek z przedstawicielami „S” z Jastrzębia. Efektem tego był 25 października wiec na stadionie gromadzący ok. 2000 osób.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

Zachęcamy do zapoznania się z wystawą, która prezentowana będzie do 28 sierpnia.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność”

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster