środa, 05 sierpnia 2020
wtorek, 28 lipca 2020 11:10   
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

„Najpiękniejszym pomnikiem zwycięstwa żołnierzy Powstania Warszawskiego jest wolna Polska”. 1 sierpnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii Warszawy.

Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia Stolicy spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce suwerenność po zakończeniu wojny.

Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. Niestety, bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli wykrwawiało się.

Los Warszawy, nazywanej przed wojną „Paryżem Wschodu”, został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Stolica Polski została zniszczona w blisko 85%, a mieszkańcy wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich.

Choć starcia przyniosły ogromne straty, pamiętajmy dziś o tysiącach ludzi, którzy przez 63 dni trwania powstania płacili najwyższą cenę, walcząc o wyzwolenie swojego miasta i ojczyzny. Wśród mieszkańców Pionek są osoby, które brały czynny udział w nierównej walce z żołnierzami niemieckimi.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster