czwartek, 06 sierpnia 2020
czwartek, 09 lipca 2020 20:35   
Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

9 lipca 2020 r. Starostwo Powiatowe w Radomiu zorganizowało oficjalną prezentację bryły nowego pawilonu zabiegowego SPZZOZ w Pionkach. Podpisana została umowa na dofinansowanie zakupu wyposażenia dla szpitala.

Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

Podczas prezentacji miała zostać podpisana umowa z wykonawcą pierwszego etapu prac modernizacyjnych, czyli budowy pawilonu zabiegowego. Niestety jeden z uczestników przetargu wniósł protest do Krajowej Izby Odwoławczej i dopóki nie zostanie on rozpatrzony, nie można podpisać umowy.

Pierwszy etap, czyli budowa nowego pawilonu ma zakończyć się jeszcze w sierpniu przyszłego roku, a zaraz później mają ruszyć prace wykonawcze dwóch kolejnych etapów. Nowy pawilon zabiegowy będzie budynkiem dwukondygnacyjnym o łącznej powierzchni użytkowej 1970 m2 i znajdować się mają w nim: blok operacyjny, oddział chirurgiczny z oddziałem ginekologicznym, izba przyjęć, poradnie zabiegowe: chirurgiczna, ginekologiczna i endoskopowa, centralna sterylizatornia, przychodnia, nocna i świąteczna opieka zdrowotna, laboratorium, USG, RTG i tomografia komputerowa. Koszt budowy i wyposażenia to w sumie 23 mln zł.

Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

II etap prac to przebudowa dzisiejszego oddziału ginekologicznego. Pawilon ma być podobny do tego pierwszego i będzie miał powierzchnię użytkową 2300 m2 i mieścić się w nim będzie na pierwszym piętrze oddział rehabilitacji z 13 łózkami, a na parterze oddział wewnętrzny z 32 łóżkami. W podpiwniczeniu budynku znajdą się tzw. pomieszczenia techniczne. Koszt inwestycji to ok. 20 mln zł. III etap przebudowy, to rewitalizacja tej części szpitala, która została wybudowana w 1937 r., a obecnie mieści oddział chirurgiczny. Tu docelowo znajdować się ma cała administracja SPZZZOZ w Pionkach, apteka oraz izolatorium za łączną kwotę 3 mln zł. Nowe pawilony będą stały do siebie równolegle i połączone zostaną tzw. łącznikiem.

Całość modernizacji i rozbudowy szpitala w Pionkach pochłonie w sumie 51 mln zł. Starosta powiatowy Waldemar Trelka liczy na to, że wszystkie roboty zostaną zakończone w 2024 roku, ale pierwszy pawilon ma przyjąć pacjentów jeszcze w IV kwartale 2021 r. Skupienie SPZZOZ w jednym miejscu pozwoli na efektywniejsze zarządzanie i opiekę medyczną. Podczas oficjalnej prezentacji starosta oraz wojewoda podpisali umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego w kwocie 900 tys. zł.

Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

– 17 czerwca złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z rezerwy celowej budżetu państwa i mam nadzieję, że jakieś pieniądze się pokażą – mówił wicestarosta Roman Frąk. – Bylibyśmy bardzo wdzięczni. Również do budżetu państwa będziemy składać wnioski o dofinansowanie kolejnych dwóch etapów ponieważ bez pomocy budżetu państwa w terminach przeze mnie przedstawionych prawdopodobnie się tego nie uda zrobić, więc trzeba by było to na pewno wydłużyć.

– Ten szpital potrzebny jest tu i teraz – stwierdził wojewoda Konstanty Radziwiłł. – Dla tych, którzy dzisiaj są chorzy perspektywa roku 2024, nawet ta najbardziej optymistyczna absolutnie nie jest tym, czego oni oczekują i dlatego jest mi bardzo miło, że mogłem podpisać umowę na takie solidne dofinansowanie (…) dla dobra pacjentów żeby ten szpital, nawet w tych trudnych warunkach mógł działać w tej chwili coraz lepiej, również czekając na te realizacje tych wspaniałych planów (…).

Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

Szpital w Pionkach ma zostać sfinansowany z budżetu starostwa, budżetu miasta i gminy Pionki oraz rezerwy celowej budżetu państwa. I choć wojewoda mazowiecki wyraził nadzieję, że te pieniądze dla szpitala znajdą się w kolejnych latach, to nic jeszcze nie jest przesądzone. Ordynator oddz. chirurgicznego Krzysztof Jakubowski mówił, że jest to już 8 bądź nawet 9 projekt rozbudowy szpitala i liczy na to, że tym razem niespodzianek nie będzie.

Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

Burmistrz miasta Pionki na koniec uroczystości, jako ostatni z prelegentów, podziękował pracownikom pionkowskiej służby zdrowia za oddanie i poświęcenie w wykonywaniu codziennej pracy, a właściwie służby ratując zdrowie i życie mieszkańców, szczególnie w okresie epidemii. To dzięki pielęgniarkom i lekarzom udało się w naszym mieście nie dopuścić do powstania ogniska choroby.

– Potrzebna nam jest baza i potrzebni są nam dobrzy, wykwalifikowani, z sercem oddani pracownicy: lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia. I taki potencjał ludzki w Pionkach jest, jest od bardzo dawna, od początku, od słynnej naszej pani dr Garszwo, która tutaj zaczynała swoją pracę. Brakuje nam tylko tej bazy i powiem szczerze, widzę tutaj odpowiedzialność, determinację naszego starosty Waldemara Trelki. Wierze, że to o czym dzisiaj mówimy, o tych początkach nowej bazy szpitala w Pionkach, że ten sen nasz się spełni.

Starostwo będzie realizować inwestycję dwudziestolecia

 

Cytat tygodnia:

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo, jak w trakcie wojny...Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś ."

 


John Dulles Foster